Wpis z mikrobloga

Kupiłem dysk SSD, teraz mam zamontowany SSD (SATA3 - system) i HDD (WD Black SATA2 - magazyn) i zacząłem odczuwać dziwne zwiechy, gdy próbuję wykonać nawet najdrobniejszy zapis (z odczytem nie ma problemu) na HDD, np. kiedy tworzę nowy folder, to dopiero po sekundzie - a może po dwóch - się taki pojawia. Później jest już szybko.
Myślę że się po prostu włącza, czy coś, ale w ustawieniach zasilania ustawiłem wyłączanie dysku na "nigdy", więc niby nie powinien się sam wyłączać. Zjawisko występuje tylko wtedy, kiedy dysk twardy nie jest przez jakiś czas używany, ale jest bardzo irytujące.
Myślałem, że dysk nieobciążony systemem będzie pracował lepiej, także poratuje mnie ktoś radą, ewentualnie wyjaśnieniem?
#it #komputery
  • 12
@gJakub: wiesz może, czy muszę odpiąć SSD do tego procesu? Czytałem że trzeba odpiąć wszystkie inne dyski i przestawić kontroler SATA na IDE, to akurat łatwe, ale nie wystarczy po prostu zablokowanie innych dysków w BIOSie, zamiast ich odpinania? Nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@gJakub: znalazłem to w dokumentacji wdidle3 1.05:

- Scan for all drives. Non-WD Drives shall only show the model and serial numbers.

- Uses a Vendor Specific Command to set or get the idle3 timer.

chyba jednak nie będę musiał odłączać, skoro to jest komenda specyficzna dla producenta. :)