Wpis z mikrobloga

Za oknem deszczowo i depresyjnie? Czas na codzienną porcję wyrafinowanych niemieckich słów! ---> #dojczeszprache <---


#jezykniemiecki #niemiecki

1) aus­ge­klü­gelt wymowa = wymyślny, wyrafinowany, sophisticated ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Die Wörter hier sind so ausgeklügelt... - słówka tutaj są takie wyrafinowane...


2) das Muttermal,-e wymowa = znamię

Ein rosa Muttermal am Hals der Frau = różowe znamię na szyi kobiety


3) das Gespenst,-er wymowa = widmo, upiór

Michau wurde bleich, als hätte er das Gespenst gesehen = Michau pobladł, jakby zobaczył upiora


4) unantastbar wymowa = nietykalny, nienaruszalny (o kimś)

Polnische Politiker behaupten, dass sie unantastbar sind - Polscy politycy sądzą, że są nietykalni


5) (un)entbehrlich wymowa) = (nie)zbędny

Wir sind entbehrlich - jesteśmy spisani na straty


6) die (Un)Vernunft wymowa= (nie)rozsądek, (nie)rozwaga

Seine Unvernunft kostete ihn das Leben - jego nierozsądek kosztował go życie


Miłego wieczoru i nauki :)

Wołam wszystkich wołających o wołanie: @ace7 @sewek_ @twisteros @krol_magnezu @mateusz_wajche_przeloz @Mary18 @leopold22 @bijotai @kukan @Koliber86 @balatka @BSn9jBwxuhBXN @plusman @plusujemny @winomusujace
@pawvic
  • 13
@plusujemny: ja? Te słówka są tak bardzo bez związku ze sobą, że to aż abstrakcja, wyszukuję takie w Kindlu, ale może w tym jest metoda, że człowiek nie uczy się stricte określonych słów coś opisujących, tylko jakieś losowe nie wiadomo co :D

@Sancho_Pansa: powinno być Beutelrattenlattengitterkofferhottentottenstottertrottelmutterattentäter ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Mr_Av3r4ge: Ja mam jedynkę i na razie nie wymieniam na nowszą wersję :3 Jestem jeszcze za cienki żeby czytać po niemiecku, ale może kiedyś - to wszystko przez to 'kiedyś', brak samozapracia i chęci no i potem nie widać postępów