Wpis z mikrobloga

#meteoryty i #bolidy
Dziś się dowiedziałem, że kamery polskiej sieci bolidowej od początku tego roku zdążyły zarejestrować już niespełna 11 000 obserwacji meteorów nad naszym krajem. Zaowocowało to wyznaczeniem trajektorii oraz orbit ponad 1400 meteoroidów!

Polish Fireball Network (PFN), bo tak się oficjalnie nazywa polska sieć bolidowa, jest pod opieką Pracowni Komet i Meteorów. Przykładowa obserwacja bolidu: klik! animacja Uwaga, bardzo pionowa :)

Link do źródła informacji - - > wiadomość PKiMu na FB
Link do strony PKiM - - > www.pkim.org

Jako obrazek dołączam wizualizację trajektorii meteoroidów zaobserwowanych pod postacią meteorów za pomocą PFN w 2015 roku.

Przy okazji, słowniczek: meteoroid - drobinka kosmicznego kurzu o rozmiarach pomiędzy pyłkiem a samochodem dostawczym, meteoryt - meteoroid, który już spadł na powierzchnię planety, meteor - świecące zjawisko atmosferyczne, które towarzyszy meteoroidowi podczas jego przechodzeniu przez atmosferę planety.

Wpis dedykowany nowemu tagowi: #dsd (co to za inicjatywa? klik!)

#ciekawostki #astronomia trochę #kosmos i pozwolę sobie na zawołanie własnego tagu, #astronomiaodkuchni :)
Al_Ganonim - #meteoryty i #bolidy 
Dziś się dowiedziałem, że kamery polskiej sieci b...

źródło: comment_ED3up8Tj0AMQPgKdt26zSKgJQ9TMFM4C.jpg

Pobierz
  • 17
@DywanTv: Jeszcze jedna rzecz. Nie reprezentuję PKiM, więc głowy nie dam za te liczby, ale jestem przekonany, że skoro jedna trajektoria wymaga obserwacji co najmniej dwóch stacji, to znaczy że część obserwacji meteorytów poświęcona jest wspólnemu zbiorowi obiektów. Przykładowo, bardzo jasny i długi bolid może być zaobserwowany przez kilka(naście?) stacji jednocześnie. Stąd taka duża liczba obserwacji. Na moje rozumowanie :).
@DywanTv: Tak, wygląda na to, że jedna obserwacja = jedno zarejestrowanie przez jedną stację. Ale tak jak mówię, nie mam info z pierwszej ręki od PKiMu, więc głowy nie dam ;). Wiadomość dostałem na tablicę FB od fajpejdża PKiM i przekazuję ją dalej.