Wpis z mikrobloga

trochę mnie przeraża, jak wiele wykopków wykosiłoby kiboli w pień. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

co w tej sytuacji (w Knurowie) powinno się stać, jakie wnioski wyciągnąć? czego zabrakło?
- broń była gładkolufowa, a kule gumowe, tak? czy ostre?
- policja powinna wykonać strzał ostrzegawczy w powietrze?
- policja powinna ostrzec o użyciu siły? (to się chyba wydarzyło, ale mogę się mylić)
- jeśli policja złamała jakieś procedury (jeśli złamała. czy złamała? jakie?), powinny zostać wyciągnięte konsekwencje;
- policjant, który postrzelił tego chłopaka, powinien zostać uniewinniony.

co myślicie? jakieś rozsądne propozycje?
przy okazji: czytam o jakichś zamieszkach w Knurowie po tym meczu, o jakiejś chęci zemsty. przykro to czytać. najrozsądniejszy byłby chyba marsz milczenia, wspólnie z policjantami. stała się tragedia, a ci kibice traktują to jako jakiś personalny konflikt z policją. :/

#knurow #michalkosecki #rozkminy
  • 31
przy okazji: czytam o jakichś zamieszkach w Knurowie po tym meczu, o jakiejś chęci zemsty. przykro to czytać. najrozsądniejszy byłby chyba marsz milczenia, wspólnie z policjantami. stała się tragedia, a ci kibice traktują to jako jakiś personalny konflikt z policją. :/


@michalkosecki: resztki racjonalnego myślenia się wyłączają, włączają instynkty i głupota, więc hurr durr policja złem całego świata i to ona urządza rzeź niewiniątek. Marsz milczenia nic nie da, a już
@ogur: kiedyś siedziałem w takim środowisku, przez krótki okres. zasady były proste: bije się dopóki ktoś nie padnie, leżącego się nie kopie (co oznacza, że nie może się też podnosić) i jeśli leje się krew, taka osoba odpada z zabawy (czyt. była nietykalna). ale to były jeszcze czasy, kiedy wystarczały własne pięści, nikt nie myślał o maczetach czy rzucaniu czymkolwiek - walka w zwarciu. aha, i nie do pomyślenia było wtargnięcie
a co do wykoszenia w pień -dla części takie hasła to jakiś tam lans i faktyczne pustosłowie, a część ma dość hołoty (jakakolwiek by nie była, czy kibolska, czy żulerska, czy złodziejska, etc.) i nie widzi innej opcji zwalczenia jej - tylko opcja siłowa


@nexiplexi: @michalkosecki: Otóż to. Jestem cywilizowanym człowiekiem, nigdy nie miałem pomysłu, żeby iść na jakieś wydarzenie, imprezę i wszczynać zadymy w imię jakiegoś wyimaginowanego konfliktu z
to po prostu przykre, kiedy eskaluje się konflikty zamiast je gasić (mam tu żal przede wszystkim do kibiców o to, zwykły instynkt samozachowawczy podpowiada takie zachowania w tym przypadku), ale do tego może faktycznie trzeba mieć IQ powyżej 100, albo może po prostu mniej zatwardziałe serce.


@michalkosecki: instynkt mówi uciekaj, albo walcz - logika szarego człowiek mówi uciekaj, bo policja ma siłę, co pokazała; logika kiboli - atakuj, pomścij (?!), pewnie
Czy do takich ludzi można przemówić odwołując się do rozsądku?


@ogur: idealna sytuacja to taka, w której po stronie kibiców jest 1-3 osoby, które są dominujące w grupie i nakazują spokój. obawiam się, że w tym przypadku głównie one eskalują konflikt.

ciekawi mnie jak pokrętna jest logika takich kiboli


@nexiplexi: jakkolwiek tandetnie to nie zabrzmi, to już nie to pokolenie. nie ma tu już miejsca na żadną refleksję. i nie
@nexiplexi: żeby było jasne, ja nie mówię o tym, żeby kibiców nie pacyfikować, zwłaszcza tych wandali teraz na ulicach - kary bezwzględnych robót społecznych (od najpóźniej za miesiąc - bez zawieszenia i bez pozbawienia wolności) w ramach odpracowywania dokonanych zniszczeń + możliwość częściowego zastąpienia prac społecznych grzywną (również na pokrycie szkód).
jakkolwiek tandetnie to nie zabrzmi, to już nie to pokolenie. nie ma tu już miejsca na żadną refleksję. i nie mówię tu o "skąd przychodzimy? dokąd zmierzamy? kim jesteśmy?", tylko o zwykłym "o #!$%@?, #!$%@? nam człowieka. uspokójmy się na kilka dni i ogarnijmy, czy jego rodzinie niczego nie będzie brakować."


@michalkosecki: a w ogóle co jest bazą tych grup? bo hasła o wykluczeniu wg mnie odpadają - ci ludzie mają
@nexiplexi: nie jestem jakimś znawcą, więc mogę się wypowiadać tylko o tym, czego doświadczyłem. za bazę bierzesz muzykę punk + ruchy i ideologię skinheadowską - już samo to nastawia cię wrogo do systemu (co swoją szosą nieźle działało w PRL-u, kiedy ruchy skinheadowskie jeszcze były takimi podś#!$%@? robiącymi milicję w wała, a nie bawiło się w wojnę) i anarchistycznie (nie mówię o tych ruchach lewicowych, bo to było i jest mi
@michalkosecki: Sprawa na głowie postawiona podobnie jak w USA z czarnymi. U Polsce przynajmniej ludzie potrafią się postawić i wyraźnie coś powiedzieć przeciwko tym kibolom. Może pójdą za tym jakieś konkretniejsze kroki jak względnie niedawno na Wyspach gdzie problem prawie kompletnie już zlikwidowano.

W tym wszystkim nie widzę ani grama winy Policji. Małpy wdarły się na boisko już wcześniej niosąc zagrożenie (nawet wobec siebie). Moim zdaniem i tak naprawdę bardzo (za