Wpis z mikrobloga

Od półtora roku pracuję w firmie produkującej m.in. maszyny przemysłowe, stanowiska montażowe i narzędzia, głównie dla branży automotive. Rozpocząłem swoją karierę jako operator frezarki CNC ze sterowaniem Sinumerik( ͡º ͜ʖ͡º). Moje aktualne stanowisko to programista/technolog.
Dzień rozpoczynam jakbym pracował na stanowisku urzędnika, zatem pierwszą czynnością jest nalanie wody do czajnika.
Głównym obowiązkiem na tym stanowisku jest tworzenie kodów NC w oparciu o pliki bryłowe. W tym celu używam programów CAD/CAM. Rysunki oraz modele dostarcza mi konstruktor. Moim zadaniem jest dobrać półfabrykat, ustalić kolejność obróbki, dobrać narzędzia i parametry skrawania, wygenerować kod NC i przesłać operatorom na maszyny. Teoretycznie na tym zakres moich obowiązków się kończy i tematem powinien zająć się jeden z kierowników produkcji, ale ja lubię wiedzieć co się dzieje z moim projektem. Dwa razy dziennie robię obchód po hali produkcyjnej by dowiedzieć się, czy czegoś nie brakuje, czy operator poprawnie wykonał program i (co najgorsze) czy sam nie popełniłem błędu w programowaniu. Zbieram informację od tokarzy, frezerów i szlifierzy na każdy temat, bo to buduje dobre stosunki i poszerza wiedzę.
Praca po 8 godzin dziennie z reguły pierwsza zmiana. Miła atmosfera w biurze konstrukcyjnym, szef w porządku i ciągle się czegoś uczę. Aktualnie przymierzam się do programowania 5-osiowej frezarki.
Zawsze chciałem poznać tajniki obróbki skrawaniem, więc z pracy jestem zadowolony.
#mojdzienwpracy #cnc #praca
sinumerik - Od półtora roku pracuję w firmie produkującej m.in. maszyny przemysłowe, ...

źródło: comment_zxHmJpJGtrLhECsvsBXtoPmGKe69ke3A.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
@sinumerik: EdgeCam to najlepszy CAM z jakim mialem styczność najslabiej wychodzi u niego obróbka 5 osiowa ale tak to miażdży... jaki rejon Pl ?firmy pewnie nie zdradzisz wiec nie pytam :) duzo jest was technologow prog.?
  • Odpowiedz
@rolandmen: @gryzli6: poludniowa część małopolski, więc zarobki dużo niższe niż na podobnych stanowiskach w dużych miastach. W 5 osiach nie miałem okazji jeszcze testować możliwości EC. Oprócz mnie jest jeszcze sześciu programistów.
  • Odpowiedz