Wpis z mikrobloga

Od półtora roku pracuję w firmie produkującej m.in. maszyny przemysłowe, stanowiska montażowe i narzędzia, głównie dla branży automotive. Rozpocząłem swoją karierę jako operator frezarki CNC ze sterowaniem Sinumerik( ͡º ͜ʖ͡º). Moje aktualne stanowisko to programista/technolog.
Dzień rozpoczynam jakbym pracował na stanowisku urzędnika, zatem pierwszą czynnością jest nalanie wody do czajnika.
Głównym obowiązkiem na tym stanowisku jest tworzenie kodów NC w oparciu o pliki bryłowe. W tym celu używam programów CAD/CAM. Rysunki oraz modele dostarcza mi konstruktor. Moim zadaniem jest dobrać półfabrykat, ustalić kolejność obróbki, dobrać narzędzia i parametry skrawania, wygenerować kod NC i przesłać operatorom na maszyny. Teoretycznie na tym zakres moich obowiązków się kończy i tematem powinien zająć się jeden z kierowników produkcji, ale ja lubię wiedzieć co się dzieje z moim projektem. Dwa razy dziennie robię obchód po hali produkcyjnej by dowiedzieć się, czy czegoś nie brakuje, czy operator poprawnie wykonał program i (co najgorsze) czy sam nie popełniłem błędu w programowaniu. Zbieram informację od tokarzy, frezerów i szlifierzy na każdy temat, bo to buduje dobre stosunki i poszerza wiedzę.
Praca po 8 godzin dziennie z reguły pierwsza zmiana. Miła atmosfera w biurze konstrukcyjnym, szef w porządku i ciągle się czegoś uczę. Aktualnie przymierzam się do programowania 5-osiowej frezarki.
Zawsze chciałem poznać tajniki obróbki skrawaniem, więc z pracy jestem zadowolony.
#mojdzienwpracy #cnc #praca
sinumerik - Od półtora roku pracuję w firmie produkującej m.in. maszyny przemysłowe, ...

źródło: comment_zxHmJpJGtrLhECsvsBXtoPmGKe69ke3A.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
@sinumerik: nick adekwatny do stanowiska ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W tym celu używam programów CAD/CAM.


@sinumerik: czyli najpierw dobierasz narzędzie ? czy material ? później dobierasz obroty na maszynę, piszesz Gcode i oddajesz do sterownika tak ? Używasz wzorów :P ?
  • Odpowiedz
  • 0
@ossj: material narzucony jest przez konstruktora. Nastepnie wybieram postprocesor dopasowany do maszyny, na ktorej detal bedzie obrabiany. Wybrane narzedzie determinuje pozniejsze parametry skrawania. Po wgenerowaniu kodu przesylam na maszyne i dalsza edycja zajmuje sie operator, tj bazowanie detalu, pomiar narzedzi, frezowanie i pomiar kontrolny
  • Odpowiedz
@sinumerik: Dlaczego nie SolidWorks? SEdge masz pirata, czy firma kupiła?


@NoiCoTera: gdyby robił coś na nielegalach to później nie szef, a on byłby odpowiedzialny za swoje prace i płaciłby :)
  • Odpowiedz
@sinumerik: jest możliwość żeby te programy ściągnąć w pirackiej wersji i obczaić jak generuje się takie programy w domu? kiedyś tego szukałem ale nie mogłem znaleźć i olałem sprawę. Dema gdzie mam organicznie do kilku linijek mnie nie interesują. Chce to zobaczyć bo np mam wrażenie że np technolodzy u mnie w robocie którzy głownie robią prog na frezarki, nie maja pojęcia co się tak tam naprawdę dzieje. wygenerują kod
  • Odpowiedz
  • 0
Ja zajmuje sie tylko frezarkami:) moje stanowisko jest jakby lacznikiem miedzy konstruktorem a operatorem. Od konstruktora dostaje rysunki z opisanym materialem, wymiarami i tolerancjami. Natomiast efektem mojej pracy, ktora przekazuje operatorowi jest wygenerowane pliki z kodem oraz rysunki pogladowe potrzebne do zamocowania detalu w imadle.
  • Odpowiedz
  • 0
@rebul4: podobnie jest u nas. Jest kilku technologow, ktorzy robia wszystko na "odwal sie" i nie optymalizuja programow, np. poprzez skracanie przejazdow freza
  • Odpowiedz