Wpis z mikrobloga

24 kwietnia to ostateczny termin na podjęcie decyzji dla Grecji. Decyzja dotyczy tego, czy Syriza – populistyczno lewicowa partia która tworzy większość w parlamencie zdecyduje się na ustępstwa względem Troiki (trzech największych wierzycieli Grecji, tj. Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego). Ustępstwa dotyczyć mają zmniejszenia zatrudnienia w sferze publicznej, cięć wydatków budżetowych, oraz zbilanoswania tego ostatniego.

Bloomberg opisał dzisiaj pieć scenariuszy jakie zadziać mogą się 24 kwietnia i w dniach późniejszych. Oto one:

1) Scenariusz A – Grecja zostaje w strefie Euro
Premier Tsipras który obiecywał grekom koniec ubóstwa i wycofanie się z planu systematycznego spłacania zadłużenia zagranicznego kapituluje przed wierzycielami. Obawiając się odpływu gotówki decyduje się przystać na żądania Troiki, co sprawia, że jego rząd otrzymuje stałe zastrzyki gotówki. Ma to oczywiście również swoje konsekwencje. Naród czułby się oszukany, co spowodowałoby stratę koalicjanta, a co za tym idzie rozpisaie przedterminowych wyborów, w których prawdopodobnie Syriza przegrałaby z innymi ugrupowaniami.

2) Scenariusz B – Hotel California
Minister Finansów Grecji – Yanis Varoufakis powiedział, że w strefie euro jest jak w piosence The Eagles - Hotel California: „You can check out any time you like, but you can never leave”. Okoliczności mogą zmusić Premiera Tsiprasa do ustępstw, które zadowoliłyby zarówno wierzycieli jak i kolegów z jego lewicowej partii. Może to prowadzić do kontroli przepływu kapitału, ponieważ Grecja nie posiada pieniędzy które byłyby w stanie zaspokoić popyt na nie. Kolejnym możliwym rozwiązaniem jest także „bank holiday” - ustalenie dnia w którym banki nie działają i nie są wykonywane żadne płatności pomiędzy klientami banków.

3) Scenariusz C
Dramatyczne konsekwencje kontroli kapitału, limity w wypłatach i transferach zmuszają Premiera do dalszych uustępstw. Sondaże pokazują, że 60-75% Greków opowiada się za pozostaniem w strefie euro za wszelką cenę. Tworzy się nowa koalicja zawierająca tym razem również partie proeuropejskie. Niezadowolenie społeczeństwa spowodowane kontrolą kapitału daje Tspirasowi pole do zmiany kursu uprawianej polityki i koegzystowania w UE.

4) Scenariusz D
Przez zamknięte banki i antagonizowanie Niemiec (nadających kurs polityki fiskalnej i monetarnej strefy euro) sondaże wskazują, że społeczeńśtwo zaczyna się opowiadać za odrzuceniem wspólnej waluty. Kontrola kapitału daje rządowi możliwość wydrukowania nowej waluty (lub powrotu do starej drahmy) aby zaspokoić chociaż wewnętrzny popyt. Strefa euro udzieliłaby wtedy Grecji pożyczki, aby ta nie pogrążyła się w totalnym chaosie i żeby powstrzymać zapaść gospodarczą. Pożyczka służyłaby utrzymaniu tego bardzo strategicznie położonego rejonu świata w sferze wpływów zachodu. W takim scenariuszu większość greckich banków i przedsiębiorstw zbankrutowałaby. Rząd za to nie byłby zmuszony do spłacania zadłużenia zagranicznego, aż do czasu ustabilizowania się gospodarki.

5) Scenariusz E
Katastrofa. Grecja odseparowuje się od UE. Następuje nieuniknione bankructwo. Pomoc finansowa nie nadchodzi znikąd, Grecja przestaje spłacać swoje zobowiązania. To powoduje, że uaktywniają się CDSy – credit default swapy, dzięki którym to nabywcy greckiego długu ubezpieczyli te wierzytelności. Rząd, banki i przedsiębiorstwa upadają i lata potrzebne będą na odbudowanie systemu. Kłopoty Hellady oznaczają także kłopoty dla innych, słabych gospodarek strefy euro. W zapaści pogrążają się Włochy, Hiszpania i Portugalia. Bardzo trudna sytuacja zmusza Grecję do poszukiwania źródła kredytowania gdzie indziej. Do władzy dochodzą ekstremistyczne ugrupowania. NATO kwestionuje przynależność Grecji do sojuszu. W celu otrzymania pomocy zwraca się ona w stronę Rosji, która w zamian za pieniądze żąda od Grecji dostępu do morza Śródziemnego dla swoich baz wojskowych.

#finanse #ekonomia #grecja

Legenda:
Im wyższa wartość, tym większa niepewność inwestorów co do przyszłości Grecji.
Pobierz
źródło: comment_IPZbWdPXbHNeIqqzZENwareSA3sl42BP.jpg
  • 13
@b4q: #!$%@?, w zeszłym roku miałem lecieć do Izraela to tydzień wcześniej wybuchła wojna. 18 maja mam jechać na tygodniowy urlop do Grecji...więc pewnie zbankrutują i wszystko szlag trafi...
@b4q: a i tak "prawaki" eurosceptycy powiedzą, że trzeba wychodzić z Unii i grecja robi dobrze, bo nie so pod okupancjo wtedy. Tylko, ze w dupie mają, ze żarcie gruzu dla greków incoming.
@b4q: No jeżeli faktycznie reszta i tak musiałaby utrzymać status quo i chronić Grecję przed upadkiem. Jesteś przekonany, że będa to robić i cała gra polega na tym, żeby przekonać Grecję, że nie będą i ta ze strachu nie wyjdzie?