Wpis z mikrobloga

#kiciochpyta #pytanie #narkotykizawszespoko #wykopjointclub #spawanie #metal #metale #amelinum #amelinum #alu #kowalstwo #coolstory

Mam takie pytanie osób obeznanych w metalach. Moim celem było oczyszczenie pewnej aluminiowej częsci bo już była przytkana. Najskuteniejsza jest wysoka temperatura. Podgrzewałem na palniku do temperatury około 400*C potem niechcący mi to spadło z palnika z kilku cm i się wygięło. Bywa.. Ochłodziło się naturalnie do około 50. Podgrzałem ponownie, teraz udało mi się do 382*C, pewnie kwestia ułożenia. I wyprostowałem.. pęsetą.. fajnie iskry leciały jak się wyginało, oczywiście ułamało się kawałek, ale przycisnąłem i się połączyło na nowo.. Potem polałem lodowatą wodą, także zejście z >300 do 30 w kilka sekund. No i teraz to jest inne.. Raz że ma dziwny zapach, nawet jak temperatura pokojowa, to wygląda tak jakby wziąć kawałek foli alu, zmiąć ją i wyprostować. Jest całe takie jakby chropowate z kreskami i jakby popękane.. Pewnie to skutek nagłego schłodzenia...

Z czystej ciekawości chciałbym wiedzieć co z tym zrobiłem, co zaszło w tym metalu, co się zmieniło.. jak zmieniły się właściwości fizyczne i czy w jakiś sposób może być to szkodliwe.
  • 5
@r5678: Zamieniłeś aluminium w amelinium i już nawet nie pomalujesz. A tak bardziej poważnie, to prawdopodobnie aluminium zmieniło swoją strukturę przez zabawę z temperaturą i stało się bardziej kruche. Pewnie nic z tego kawałka już nie będzie. Sprawdź jaką ma twardość, czy łato pęka itd.