Wpis z mikrobloga

#programowanie #webdev #php

może ktoś mi podać racjonalne powody, dla których unika się używania w dzisiejszych czasach frameworków? jak słyszę, że ktoś chce pisać od podstaw własne standardowe komponenty, np.logowanie, które już istnieją, są używane, testowane i myśli nad nimi tłum ludzi, to zastanawiam się, czy stoi za tym jakaś głębsza idea, czy po prostu obrzydzenie przed nauką czegoś gotowego? Przecież to jest nielogiczne, nie mówiąc o tym, że nieekonomiczne i niepraktyczne.
  • 85
  • Odpowiedz
@MQs: Kodowałem dużo w Zend1 i prawde mówiąc teraz nie pamiętam, czy miałem coś gotowego czy nie do logowania; jeśli natomiast nie istniało to co się dziwić? Mówimy o zamierzchłych czasach :)
  • Odpowiedz
@uirapuru: Jak siadasz do gotowego MVC, to czego nauczysz się o programowaniu? Tu w kontrolerze dajesz funkcje które są akcjami, w tym folderze dajesz widoki, w tym folderze modele. Ściśle określony schemat i klepiesz sobie kod. Nie masz tutaj zbyt wielkiego pola manewru, jest ściśle określona hierarchia dziedziczenia itp. Jest super, bo pomaga ci szybko i skutecznie wykonać jakiś projekt, wiadomo. Ale jesteś zwykłym klepaczem kodu.

Ale co poza tym? Czy
  • Odpowiedz
nadwozie dało sie ulepszyc, a okragle kola jak były tak i są. Chodzi o to że jak coś jest, jest sprawdzone, działa, masa ludzi nad tym czuwała, ulepszała i #!$%@? wie co jeszcze, to na cholere probować pisać coś po swojemu od nowa, jak i tak nic lepszego nie napiszesz, w akceptowalnie krótkim czasie?


@Kramarz: Jak ja zaczynałam przygodę w webdeweloperką, to królował PEAR, nie było jeszcze frameworków CSSowych, JQuery... Jakby
  • Odpowiedz
@katinka: moim zdaniem właśnie siadanie do MVC o którym piszesz (które tak naprawdę nie jest MVC, ale to inna historia), to najlepsza i najszybsza nauka tworzenia działających projektów. Programowanie dla programowania to zupełnie inna para kaloszy - jak ktoś chce i lubi marnować czas, to niech to robi, bo tym moim zdaniem właśnie jest - stratą czasu. Co do pola manewru - to zalezy od znajomości frameworka. Narzędzia, w których pracuję
  • Odpowiedz
@katinka: na pewno masz PHP Extension and Application Repository na myśli ? nie był on dobrze przemyślany, zawierał przestarzałe rozwiązania i widocznie był dość toporny, dlatego zebrała się grupa mądrych ludzi i stworzyła coś lepszego. Ja nie mówię, że rozwój jest zły. Ja mówię, że nie korzystanie z dostępnej wiedzy jest złe.
  • Odpowiedz
Własny ORM\framework\costam (kazdy to przechodzil) zazwyczaj nie wykracza poza standardowy program i niczym nie przewyższa istniejących rozwiązań, w 99% pozostaje kodem jednej firmy albo jednego człowieka, z którym pracownik się męczy i pozostajemy przy nim bo nie ma czasu i ochoty nikt nic z tym zrobić. Inaczej nie mielibyśmy 4-5 frameworków phpowych godnych uwagi, tylko 500, po 1-2 z każdej firmy ;) A jedyna wyciągnięta z tego nauka to "trzeba było napisać
  • Odpowiedz
@uirapuru: To ma, że ciągle w webdev dochodzą nowe pomysły, ponieważ jednak ktoś postanowił się pobawić i stworzyć coś od podstaw, zamiast używać tylko gotowych rozwiązań. Co prawda we frontendzie mało siedzę, ale ostatnio miałam okazję coś tam podłubać na bootstrapie i jestem pod wrażeniem, jaki to fajny pomysł.
  • Odpowiedz
zazwyczaj nie wykracza poza standardowy program i niczym nie przewyższa istniejących rozwiązań, w 99% pozostaje kodem jednej firmy albo jednego człowieka


@uirapuru: Wcale nie twierdzę, że jest inaczej. Ale ten 1%, a zapewne jeszcze mniej, może się przekształcić w coś przydatnego i popularnego.

no i to samo mówię. bootstrap/foundation trzeba używać, bo szkoda czasu i pieniędzy :)

We wszystkich projektach poza prywatnymi - jasne. Tutaj priorytetem jest czas i zrozumiałość dla
  • Odpowiedz
@katinka: jeżeli jest tak jak pisałem - programujesz dla programowania, a nie stworzenia czegoś co działa, to ok - dla mnie to po prostu zalicza się do tych samych działów co używanie COBOLa czy assemblera. W 1% usprawiedliwione, w 99% farmazon :) Z resztą, zobacz, ile nawet prywatnego czasu zaoszczędziłabyś choćby korzystając właśnie z bootstrapa niż tworząc i zarządzając własnymi stylami z tymi samymi klasami: .hidden itp ;) ale jak już
  • Odpowiedz
że nie jest ona w zaden sposób racjonalna

@uirapuru: jest, bo dzięki temu się uczę - nawet jeżeli nauka z tego wypłynie taka, że nie da się czegoś lepiej rozwiązać, niż jest rozwiązane ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@uirapuru: wydaje mi sie ze nie zauważasz ze gdyby ludzie, jak to okreslasz, nie "marnowali" prywatnego czasu to 90% frameworkow i tooli z których korzystasz by nie było. Większość tych open sourceowych projektów zaczęła sie właśnie od "zrobię to lepiej po swojemu".
  • Odpowiedz
@mala_slodka_eklerka: po to się pracuje we frameworku, żeby mieć i umieć używać "rusztowania" aplikacji. jeśli nie znasz narzędzia, to początkowo może wydać się to strata czasu, bo musisz zainwestować czas w jego poznanie. Jeżeli jednak będziesz potem używać go dalej, to czas poświęcony na naukę  się zwróci z nawiązką. Znasz dobrze jakiś framework? Jeśli tak, to używasz go w kolejnych projektach, czy siadasz do nauki kolejnego? Bo czasem wolę zrobić coś
  • Odpowiedz