Wpis z mikrobloga

Mirki, witam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Szukam ja, szuka tez ojciec - ostatnio pisalem ze powolutku rozgladam sie za pierwszym bolidem, ojciec tez szuka nowego dla siebie, probuje mu pomoc, no ale braki w wiedzy odnosnie aut z jego zakresu cenowego mam dosc spore.

Ojciec normalny, nie wasaty Janusz, wiec Passat w dizlu odpada. Wymagania:
- cena do 40k, jesli bedzie jakas baaarrrddzzzoooo dobra oferta mozna pomyslec o podniesieniu poprzeczki, ale to niemile widziane.
- wiekszosc przebiegu auto przejedzie po miescie, ale bedzie wyjezdzalo na trasy, wiec typowo miejskie pierdzikolka jak Clio, Yaris odpadaja z marszu.
- trasy krotkie, wiec zadnych dizli ani gazow, wylacznie benzyna.
- wymagany automat [zadnych zautomatyzowanych albo CVT ktorych malo kto umie naprawiac, pelny automat, osobiscie mam pewne obawy przed DSG - slusznie?], pelna elektryka, ma byc maksymalnie wygodnie.
- moc - minimum 100 koni, nikt autem nie bedzie jezdzil sportowo wiec uznajmy ze maksimum 175 koni. Turbo, wynalazki typu 150 koni z 1.2 - niemile widziane, ma byc prosto, trwale i bez problemow.
- zuzycie paliwa - nie jest to priorytetem, benzyna w automacie w miescie ma swoje prawa, no ale powiedzmy ze powyzej 12/100 w ruchu miejskim bedzie krecenie nosem.
- mile widziana maksymalnie wysoka bezawaryjnosc, pod ktora nalezy rozumiec "jak sie dba to nic nagle nie wyskoczy za >9000 cebulionow".
- rocznik - ustalny ze 2008 to granica, im mlodszy tym lepiej, glowny zainteresowany ma opory przed kupnem za tyle kasy czegos starszego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- wymagania odnosnie mozliwosci przewozowych - beda nim jezdzily 1, 2 osoby, gora 3 wiec ilosc miejsca z tylu znaczenia nie ma [moze byc nawet 2 drzwiowy], ale bagaznik powinien byc wiecej niz symboliczny.
- auta sprowadzone z USA bardzo niemile widziane.

Co z tego co patrzylem [w sumie to patrzylismy] na otomoto zwrocilo moja uwage:
- Ford Focus / Mondeo
- Civic 8 [tylko czemu to wyglada jak prom kosmiczny? Plus, opinie o skrzyni sa dosc skrajne]
- Hyundai i30
- Mazda 3 / 6
- Nissan Qushqui [tylko tu chyba przy benzynach wylacznie CVT...?]
- Opel Astra [ja jestem na tak, glowny zainteresowany raczej na nie bo jakos nie lubi Opli, sam nie wie czemu]
- Subaru jakies - mi sie podobaja, ale zuzycie paliwa nieco przeraza.
- Volkswagen Golf [tu zniecheca ze wiekszosc to 1.4 i ma wiecej niz 100 koni z 1 litra, wyczuwam niska trwalosc], Passat benzyna ( ͡º ͜ʖ͡º)

Na co jeszcze zwracac uwage, co odrzucic? Jakies porady odnosnie wybierania konkretnego auta, poza sprawdzeniem na stacji diagnostycznej i po VIN?

Pozdrawiam i dziekuje za odzew ;)

#motoryzacja #samochody #szukamauta
  • 24
@Andrzej_K: Kurde, przypomniales mi cos o co zapomnialem zapytac!
Wie ktos moze jak sprawuja sie francuskie auta - Peżot, Reno, Citroen - spelniajace podane wymagania? Szczegolnie, jak awaryjnosc?
A moglbys nieco rozwinac te zalety Megane wzgledem Aurisa? To wazne, bo ojciec to troche toyotaboner, a dla mnie te nowe sa nieco przereklamowane.

@piotreek88: Dzieki. A moglbys powiedziec wiecej odnosnie tego lancucha? Przede wszystkim - czemu to jest zaleta i co
@DryfWiatrowZachodnich: Nie wiem czy we wszystkich, ale np. u ojca w mondeo z benzyną 2.0 145 koni jest rozrząd na łańcuchu. Jakie zalety?

Każdy łańcuch jest wytrzymalszy niż pasek gumowy, to jest logiczne, a co za tym idzie łańcuch rozrządu wymieniasz jak zacznie dzwonić, rozrząd co X lat lub np. 80 tys. km. Zerwanie paska rozrządu powoduje zwykle kolizję tłoka z zaworem i generuje spore koszty
@DryfWiatrowZachodnich: O awaryjności trudno pisać kiedy na szafie 40 tys km zaledwie. Na razie zero problemów. Porównując do Toyoty (2.0 D4D) przepaść

- wygląd - subiektywne ale dla nas Meganka super, Auris - nuda.
- prowadzenie - kosmos, Meganka klei się drogi na prawdę genialnie, Aurisem bujało, do tego sprawiał wrażenie sporo cięższego
- Megane lepiej wykończone, ładniejsze w środku zdecydowanie, fotele wygodniejsze. Auris bardziej intuicyjny w obsłudze nawiewów radia itp.
@piotreek88: Dzieki, cenna informacja ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Andrzej_K: Dzieki, bede musial ojca zaciagnac do jakiegos Megane i mu pokazac od srodka, bo na chwile obecna ma niechec do zabojadzkich aut ;)

@jestem_legenda: Propozycja ciekawa bardzo, tylko:
1. strasznie malo jest Lancerow spelniajacych wymagania
2. aktualnie sie wozi Carisma i mowi ze chce sprobowac czegos innego niz Mitsubishi

Jeszcze dopytam - co sadzicie o Mazdach
@DryfWiatrowZachodnich:
Fordy są ok
Hondy należy tylko w manualu kupować, automat jest przestarzały i nie sprawia przyjemności
Hyundai w benzynie za słaby jest na automat
Mazda ma kiepsko pracującą skrzynię
Qashqai jest z CVT, które nie są zbyt trwałe
Astra, oprócz tego że wersje z automatem znacznie więcej palą jest ok
Golf jest z DSG, póki jeździ jest fajnie, naprawa bardzo droga.

od siebie dorzucę jeszcze Mercedesa C-klasę W204
@Leafdrop: Dzieki. Czyli tak jak myslalem - CVT nie, DSG raczej nie.
Przestarzalosc i niska dynamika to nie sa duze problemy - ma byc trwale, niezawodnie, wygodnie. To ze skrzynia jest zestopowana na jazde rekreacyjna przejdzie, chyba ze naprawde muli.

W204 sa ciekawe, tylko drogie za stosunkowo stare auto, ale dzieki za propozycje.
@DryfWiatrowZachodnich: są z za wielkiego bajora, u nas silniki 2.0 były jedynie w Focusie st, z mocą 250km. Ten który podałeś z polskiego salonu jest Focusem 2 po lifcie. W porównaniu do niego to w204 jest o dwie generacje młodszym samochodem ;)
@Leafdrop: Cholera, tak myslalem... #!$%@?, skad tego az tyle?
A czy mozna zalozyc ze jesli jest podwojny licznik to auto jest zawsze zza wielkiej wody albo z UK po przekladce?
Szkoda w kazdym razie, w takim razie Focusy odpadaja, ja bym moze sie skusil, ojciec nie chce bo sie boi dlugiego terminu czekania na czesci :(

W porównaniu do niego to w204 jest o dwie generacje młodszym samochodem ;)

Mozesz wyjasnic?
@DryfWiatrowZachodnich: jeżeli będzie z siliniekm 2.0 to na 99% z USA. Natomiast focusy 2 to konstrukcja która w zasadzie w 2004r wyszła, natomiast w204 wyszło w 2007r. Do tego Mercedes jest z segmentu d, oraz od producenta premium, przez co wiele rozwiązań które zostało w nim zastosowanych trafi do innych pojazdów siłą rzeczy dopiero po czasie
@Leafdrop: Rozumiem, dzieki. Ten Mercedes jest bardzo ladny... moze nawet az za ladny. Mieszkanie w bloku, parking pod blokiem, bedzie sie wyroznial, jeszcze jakis #!$%@? porysuje w nocy ( ͡° ʖ̯ ͡°). Wiem ze to moze byc dziwny argument, ale nikt z nas nie lubi przyciagac nadmiernej uwagi.
@DryfWiatrowZachodnich: nie wiem jak u was, lekko starsze mercedesy nie sprawiają wielkich problemów, mój ojciec mieszka w mało ciekawej dzielnicy, a ma w211 i nic się nie dzieje. Do tego mercedesy są rzadko kradzione, nieporównywalnie mniej niż VW, audi, Hondy i toyoty.
@Leafdrop: Wiesz, nie mowilem o Detroid ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dzielnica spokojna, tylko na parkingu z tego co widze Avensis, i20, stare C4 [o ile to jest ten van] i inne podobne auta. Merol bedzie kul w oczy.

Albo moze przesadzam?

Btw, mam wrazenie ze sporo wiesz o autach - moge Cie prosic abys chwile pomyslal i podrzucil cos co wedlug Ciebie jest dobre z mniejszych? Mniej