Wpis z mikrobloga

Współpraca Naszej-Klasy i Wykopu
Jak wspominaliśmy w poprzednich postach, zaraz po wycieku danych sprawę przekazaliśmy policjantom z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu oraz nawiązaliśmy współpracę m.in. z Naszą Klasą.

Na podstawie umowy zawartej między NK a Wykopem, o której zgodnie z prawem poinformowaliśmy GIODO, potencjalnie zagrożeni użytkownicy Naszej Klasy, którzy posiadają konto na Wykopie, zostali poproszeni o zmianę hasła.

Nasze działania z NK nad dodatkową ochroną danych zostały podjęte jeszcze zanim sprawcy zostali namierzeni przez Policję, a skradzione kopie bazy danych zabezpieczone.

W celu uniknięcia prób wykorzystania faktu wysyłania informacji do użytkoników NK nie mogliśmy wcześniej o tym poinformować oficjalnie. To standardowa procedura w takich przypadkach.

Zapewne doświadczeni użytkownicy Wykopu dokonali już samodzielnie zmiany haseł w innych serwisach internetowych, ale ostrożności nigdy za wiele. Dotyczy to zwłaszcza nieaktywnych kont.
  • 76
Co to za pieprzenie smutów? Jakie "jeszcze zanim sprawcy zostali namierzeni przez Policję", skoro nasza-klasa rozsyłała maile 18. września, a gnojków zapuszkowano 17. września? Może jeszcze Wykop rozpocznie współpracę z Google, nasze-choroby, Allegro, Onetem, WP, bankami i Urzędami Skarbowymi? Wkurza mnie, jak ktoś na siłę chce mi zrobić dobrze. Gówno powinno obchodzić administratorów Wykopu moje konto na innym serwisie! Banda matołów.
@Tomash-pl - a nie sadzisz, ze przytaczajac powyzsze paragrafy zapomniales o tym,ze w gre wchodzi jeszcze regulamin/polityka prywatnosci, ktora zatwierdzilwczesniej serwis i jego uzytkownicy? Pozniejsza umowa z firma trzecia wg ciebie automatycznie anuluje wczesniejsze zobowiazania wobec innych osob?
Niestety zawsze znajdą się tacy którzy narzekają na wszystko. Myślę, że nie warto nawet takim odpowiadać. 1-2 dni minie i zapomną. Wielu wykorzystuje to rzucając mięsem o byle co.
@nieocenzurowany88: "Twój adres mail nie jest Twoją daną osobową, bo nie można jednoznacznie Cię zidentyfikować posiadając go tylko."

Tak, owszem, jeśli posiadasz adres w formie juzek89@costam.pl ale jak już masz adres w formie juzek.binek@costam.pl to już jest dana osobowa GIODO w tej sprawie również się wypowiadało.

A tak poza tym to nie widziałem żeby zmienił się regulamin (http://www.wykop.pl/regulamin_serwisu ) Wykopu i abym wyrażał zgodę na przesyłanie danych do innych spółek/serwisów.
Mam pytanie.

mb, czy jeszcze ktoś, poza n-k, dostał informacje ze jakims uzytkownikom trzeba mienic haslo lub wymoc na nim zmiane lub ja zaproponowac? Wczoraj dziwnym trafem na gmailu wywalilo mi taki dosyc dziwny komunikat (zapomnialem o screenie), ze, cytat z pamieci: "Wazna informacja. W razie utraty dostepu do konta przypomnienie hasla zostanie wyslane na mail "stary@mail.pl" - Potwierdz - zmien dane."

Dziwnym trafem pojawilo sie to TYLKO na koncie ktore mialem
@tomash-pl - ale tez ustawa w zadnym wypadku nie mowi, ze jesli firma A najpierw nawiaze umowe z B (uzytkowinkiem jej serwisu internetowego), a potem z firmą C, to umowa z użytkownikiem B jest niewazna. Nie mozesz traktowac prawa wybiorczo, a konkretnych sytuacji w oderwaniu od ich kontekstu, chronologii i spraw z nimi zwiazanych.
Jestem oburzony! :D

Tak na poważnie: wy na prawdę macie taki wielki problem z tym zajściem? Kurde ludzie; weźcie sobie zróbcie może jakąś herbatę, zasiądźcie w wygodnym fotelu i poczytajcie jakąś lekką literaturę, czy może chociaż spacer zdala od miejskiego zgiełku...
@be_a_st i inni co nie umieją czytać:

"adresy mailowe(!), które zostały zahashowane i porównane, aby wybrać jedynie grupę użytkowników, do której email z NK powinien trafić" - czyli adresy nie zostały przekazane a jedynie ich hashe, żeby sprawdzić które konta mogą być zagrożone.

Zresztą nie było napisane JAK zostały zahashowane dane: może to solone sha512 było? - to byłoby dużo trudniejsze niż owe hasła które wyciekły - a po tym może i