Wpis z mikrobloga

@tomix: wielkich zmian nie było, ale AMA to nie tylko suche informacje. Często ludzie mają bardziej skomplikowane sytuacje (praca w kilku miejscach, za granicą, różne umowy itp) - i to najczęściej tacy szukali pomocy.
  • Odpowiedz
@Bankierpl: tak, zwłaszcza warto byście poruszyli kwestię odliczania dzieci, a w szczególności tej kwoty, która przekracza wartość pobranych zaliczek, a którą teraz ma oddawać państwo. Zwłaszcza, że to trzeba na osobnym druku, PIT - UZ, a dla wielu, to już problem dodatkowy "bo tak nigdy nie było".
  • Odpowiedz
@goolejador: e-deklaracje - program sam uruchamia drugi arkusz PIT-O i tam już kwotę podajesz sam - po najechaniu kursorem na pole wyświetla się instrukcja, która opisuje dokładnie co i jak...
  • Odpowiedz
@dordzes: ale ja doskonale wiem jak to się robi, bo mam to szczęście, że kilkanaście pitów w tym roku już za mną, a przede mną jeszcze kilkanaście pewnie :)

Zastanawia mnie tylko, po co drugi arkusz PiT-O, jeżeli te dodatkowe odliczenia mają być zawarte na PIT-UZ?
  • Odpowiedz
A to nie zależy od tego czy rozliczasz się wspólnie z żoną/mężem czy indywidualnie?
W sumie to się nie znam - po prostu wczoraj składałem deklaracje i okazało się, że rozliczając się osobno z żoną będziemy 50zł do przodu i PIT-O rozliczyłem na żonę - mi jak co roku 5zł wychodzi... nie wiem dlaczego ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
@dordzes: nie, to nie raczej nie zależy czy z żoną czy indywidualnie. Tzn jak z żoną to na jednym PIT-O, jak osobno to na dwóch, ale kwoty te same.

Tutaj mi chodzi o to, że aktualnie ulga np. na pierwsze i drugie dziecko jest łącznie 2224,08 zł ulgi, i tyle sobie można maksymalnie odliczyć. Jednak z drugiej strony, odliczyć można sobie tylko tyle podatku ile go faktycznie zapłaciliśmy. Jeszcze do tamtego
  • Odpowiedz
@goolejador: hmmm nie wiedziałem o tym, po prostu policzyłem stawkę miesięczną, która wychodzi 92,67zł/miesiąc x 10 bo córka się w lutym 2014 urodziła - nie liczyłem żadnej różnicy - system zwrócił informację pozytywną UPO zapisałem i cześć - ale po tym co opisałeś to faktycznie @Bankierpl AMA się przyda
  • Odpowiedz
@Bankierpl: dzieki wielkie. Mam, moim zdaniem, skomplikowana sytuacje do rozliczenia. Kilka miejsc pracy. Kilka umow. Rozliczenie wspolnie z zona. Dzieci. Itp. Rozumiem, ze moge pytac w razie wiekszych problemow?
  • Odpowiedz