Wpis z mikrobloga

Mam prosbe moglby mi ktos wytlumaczyc czym jest masa? Znam jej definicje ale za nic nie moge pojac jak sobie to wyobrazic. Np dlaczego w samochodzie podlacza sie kabel od minusa do karoserii samochodu. Chodzi o to aby zawsze na minisie bylo 0v? A co wtedy gdy poprzez karoserie podlaczymy np radio? Plus do akumulatora i minus do karoserii. Tak to dziala? Prad nas nie razi bo dotykamy tylko minusa? A co np. Gdy ktos pisze ze minus jest masa? Wiem ze mamy bieguny synetryczne i niesymetryczne itp, ale co by sie stalo gdyby nie bylo masy w samochodzie? #nauka #fizyka #elektryka @connor1 @kadetPirx @kotym @mmajer18 @andzej74 @ShortyLookMean
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@frykasek: Masa to wspólny punkt napięć zasilających. Dlaczego podłącza się minus do karoserii? Bo karoseria jest przewodnikiem i w ten sposób nie musisz do każdej żarówki czy urządzenia ciągnąć 2 przewodów, tylko jeden, a minus bierze przez obudowę z masy. Dlaczego Ciebie nie kopie prąd w samochodzie? Bo napięcie 12V jest za niskie żeby je odczuwać przez ręce. Jak poliżesz baterię 9V to poczujesz coś dziwnego na języku, ale jak
  • Odpowiedz
@frykasek: Masa to takie coś z ujemnym potencjałem, wyobraź sobie że elektrony w akumulatorze to koty w pudełku, aby spowodować przejście kotów przez np. tunel z wielkiej rolki po papierze toaletowym to musimy otworzyć pudełko i skierować je systemem zapór przez tą rolkę, ale koty nie przejdą przez to dopóki dopóty obieg będzie zamknięty i nigdzie tamtędy nie dojdą, jeżeli koty zobaczą otwartą przestrzeń za rurą z papieru to będą
  • Odpowiedz
@dzban_owocowy: Masa to niekoniecznie ujemny potencjał. Przy zasilaniu jak w ciężarówkach - 24V z dwóch szeregowych akumulatorów masą w ujęciu stricte technicznym jest punkt łączący akumulatory, wzgledem którego istnieje potencjał dodatni i ujemny.
  • Odpowiedz
@frykasek: serio, polecam Ci poczytać jakiś podręcznik skoro Cię to interesuje, bo jutro zastanowisz się co to jest rezystor i tak będziesz dumał przez 2h aż znowu zapytasz i dostaniesz pełno fantastycznych, bliższych lub dalszych prawdzie odpowiedzi na podstawie których stworzysz swój własny, nieprawdziwy pogląd na dany temat.
  • Odpowiedz
@andzej74: tzn. to jest tak, ze co uslysze jakies haslo na studiach, ktore mnie zaciekawi, to draze je az do uzyskania satysfakcji. No i teraz akurat mialem wyklad na ktorym poruszylismy podstawy elektryki. Moja ciekawosc dostala impuls i zaczalem drazyc temat, aby miec jakies pojecie :) Po ksiazke siegne w wolnych chwilach. Dziekuje Wam za odpowiedzi! PS: przepraszam za literowki w poprzednim wpisie.
  • Odpowiedz
@frykasek: no i bardzo dobrze. Problem jest taki, że są to rozległe rzeczy i na pytanie: co to jest masa? odpowiedź brzmi: wspólny potencjał układu. Tylko, że taka odpowiedź prawdopodobnie Ci nic nie mówi ;) Masa masie jest nierówna i ciężko tak ogólnie odpowiedzieć by wyjaśnić a jednocześnie nie nakłamać w jakimś innym, choćby teoretycznym przypadku.
  • Odpowiedz
@frykasek: problem jest taki, że przepływ prądu powodowany jest napięciem, a napięcie to różnica potencjałów, a trzeba je jakoś mierzyć, więc w każdym układzie wyróżnia się jakiś potencjał, który nazywa się masą. wtedy każe napięcie w punkcie p możesz zdefiniować jako Up = Vp - Vm (gdzie Vp to potencjał w punkcie p, a Vm to potencjał uznany jako masa), czyli masa jest zerem, a wszystko jest mierzone względem niej.
  • Odpowiedz