Wpis z mikrobloga

@Vonsatch: jak to w końcu jest z tułowiem? Na innych filmikach instruktażowych widziałem, żeby nie pochylać się do przodu. Tutaj znowu mówi, że to właściwa pozycja i nie powinno robić się przysiadów z wyprostowanym tułowiem.
@Vonsatch: jak to w końcu jest z tułowiem? Na innych filmikach instruktażowych widziałem, żeby nie pochylać się do przodu. Tutaj znowu mówi, że to właściwa pozycja i nie powinno robić się przysiadów z wyprostowanym tułowiem.


@koniarek: jest wiele wariacji nt przysiadu, w zależności co chcesz osiągnąć tym ćwiczeniem.

Podstawą jest zawsze utrzymywanie kręgosłupa w neutralnej pozycji, jak to spełniasz, to technika w 80% będzie dobra.
@doloeop: z polskich raczej nie bardzo, z zagranicznych polecam Candito Training HQ i Omara Isuf'a, bardzo przystępnie podana wiedza. O, i PowerliftingToWin jeszcze.

/chociaż w sumie na body-factory.pl czasem coś ciekawego można do poczytania znaleźć.
@koniarek: jak w każdej sytuacji - to zależy co chcesz przysiadami osiągnąć

Zerknij na fajne badanie dotyczące kinematyki przysiadu w dwóch przypadkach: kolana przed palcami i kolana na równi z palcami

Poniżej masz pomierzone momenty w na stawach kolanowych i biodrowych. Różnica jest ogromna.

Restricted - pozycja z ograniczonym ruchem kolan w przód ("przy ścianie")
Unrestricted - pozycja z kolanami wędrującymi w przód za linię palców

Pozycja "Restricted" jest bliższa przysiadowi
Pobierz b.....i - @koniarek: jak w każdej sytuacji - to zależy co chcesz przysiadami osiągnąć...
źródło: comment_MEbCZL0egDiN6Gwnpcf0kjwAMJfWD0YD.jpg
@berti: siła razy ramię to by pasowało o ile, byłoby utwierdzone ;) Moment gnący to może być ewentualnie w miejscu przyczepu mięśnia do kości, bo w przegubie musi być równy zero. Nie czepiam się czy coś, tak się po prostu zastanawiam, co mają na myśli. W końcu jak wierzyć w badania które nie wiedzą co dokładnie badają?
@szalony_kefir: myślę, że jest to pewne uproszczenie

Zakładasz, że w danym momencie wszystko jest utwierdzone. Greg Nuckols liczy na przykład optymalne kąty w pozycji, która jest typowym "sticking-point" i na podstawie tego ogarniesz jaka pozycja jest dobra w najtrudniejszym momencie.
W różnych badaniach jest rozgraniczenie na momenty maksymalne i średnie, które pewnie są jakąś "całką" z przebiegu siły.
Pobierz b.....i - @szalony_kefir: myślę, że jest to pewne uproszczenie

Zakładasz, że w dan...
źródło: comment_U3XDc5FMOds3NjX2qRQwLgDKC7vJ1klI.jpg
@berti: Całka z wykresu zależności siły od przemieszczenia to praca. Moment siły i siła to dwie różne jednostki.Na rysunku pokazałem o co mi chodzi, z pewnością przyczepy mięśni nie są dobrze narysowane, tak jak pewnie i kierunki, ale dalej chodzi mi o ten moment występujący w stawie. Rozumiem siły osiowe i tnące.

Zakładasz, że w danym momencie wszystko jest utwierdzone

Dosyć "grube" założenie, ale może wystarczające.
A zawołam jeszcze @shdw może
Pobierz szalony_kefir - @berti: Całka z wykresu zależności siły od przemieszczenia to praca. ...
źródło: comment_IJ6y07NNsJJijZkzeEYiIBBoc044X46e.jpg
Całka z wykresu zależności siły od przemieszczenia to praca


@szalony_kefir: dlatego wziąłem w cudzysłów. taki skrót myślowy. goście mają wykresy sił i z tego biorą resztę.

myślę, że w kwestii przysiadów nawet grube uproszczenie jest wystarczające żeby zrozumieć co się dzieje i jaka pozycja jest optymalna.

Np. jeśli chcemy mocniej popracować w kolanach, to wysuwamy je mocniej do przodu. Wtedy ramię między stawem a wektorem siły jest długie.
Jak kolana cofamy,
@berti: sorry, byłem na siłowni i robiłem przysiady :D
To co narysowałeś to rzeczywiście momenty siły względem punktów, ale w tych punktach ich już być nie może(są równoważone przez moment wytworzony przez mięsnie), bo by się wszystko kręciło w kółko :D Tylko jak ten moment wpływa na obciążenie kolan?