Wpis z mikrobloga

W tym miejscu chciałbym pogratulować branży spożywczej majstersztyku. Naprawdę dymacie nas zawodowo.
Ale Karol o co chodzi?! Zapyta pewnie teraz każdy.
A w sumie to o nic, taka błachostka
Chodzi o cukier wanilinowy, tak, tak spójrzcie dokładnie to nie jest cukier waniliowy a waniliNowy!
A co to jest wanilina? Organiczny związek chemiczny stosowany w przemyśle spożywczym i kosmetycznym jako związek zapachowy. Znajduje się w rejestrze NIH niebezpiecznych związków chemicznych. Ma działanie stymulujące mózg dając mylne wrażenie, że coś smakuje lepiej (lepiej niż w rzeczywistości jest).
A teraz wisienka na torcie, jak najtaniej pozyskać wanilinę? Cytat z Wikipedii żeby nie było...
"W 2006 roku grupa japońskich badaczy kierowana przez Mayu Yamamoto opublikowała informacje o możliwości wyizolowania z kału bydła domowego waniliny. Wytwarzanie tego związku (używanego w przemyśle spożywczym i kosmetycznym) tą metodą jest tańsze, niż pozyskiwanie go z wanilii"
Dodam tylko że waniline znajdziecie w większości produktów spożywczych. Teraz niech każdy wnioski wyciągnie sam...
SMACZNEGO
orog - W tym miejscu chciałbym pogratulować branży spożywczej majstersztyku. Naprawdę...

źródło: comment_VqJqSfZTf8QEazyw7AsgCaeUDOT6dCJO.jpg

Pobierz
  • 119
  • Odpowiedz
napiszcie jeszcze pisiont razy, że było. jak przeczytałam zaszokował mnie ten cały kał i już miałam biec w ustronne miejsce, gdy doczytalam nieco wiecej na ten temat. Morał: zawsze sprawdzaj prawdziwosc epickich doniesień rodem z mirko w wujku google
  • Odpowiedz
@orog: Kilkanaście lat temu pewien zielarz pochodzący z Ukrainy mówił mi żeby uważać właśnie na wanilinę bo jest rakotwórcza. I że najwięcej pchają jej do wszelkiego rodzaju czekolad. Najlepiej przed zakupem sprawdzać skład takiej czekolady, ale czy trafi się taka bez tego na dzień dzisiejszy to nie wiem.
Ale dobrze piszesz nazwy są podobne więc łatwo pomylić, a część ludzi nawet sobie z tego sprawy nie zdaje.
  • Odpowiedz
@orog: Cukier waniliowy własnej produkcji

Jeśli chcesz wzbogacić przyrządzane desery prawdziwym cukrem waniliowym, postaw na domową produkcję tego produktu. Możesz wykonać taki cukier samodzielnie – potrzebny będzie jedynie cukier i laska wanilii. Co prawda laska wanilii do tanich nie należy, jednak wystarczy do aromatyzowania dość sporej ilości cukru (ok. 400 g). A do tego ten niesamowity zapach…
  • Odpowiedz
No stary ameryke odkryłeś nie ma co. Serio dopiero teraz zacząłeś czytać co kupujesz? Ile masz? 3 lata?
  • Odpowiedz
@orog: A KROWA SRA A POTEM ROŚNIE Z TEGO TRAWA KTÓRĄ ZEŻRE INNA KROWA, CZYLI ŻREMY KROWĘ KTÓRA ŻARŁA GÓWNO, CZYLI JEMY GÓWNO I KARPIE JEDZO GÓWNO I WSZYSCY JEDZO GÓWNO I WSZYSTKO JEST GÓWNEM
  • Odpowiedz
@orog:
Mam nadzieję, że nie używasz też prawdziwej wanilii, bo przecież zawiera głównie wanilinę (dlatego pachnie wanilią!), która:
"znajduje się w rejestrze NIH niebezpiecznych związków chemicznych. Ma działanie stymulujące mózg dając mylne wrażenie, że coś smakuje lepiej (lepiej niż w rzeczywistości jest)...
  • Odpowiedz
@orog:

Ma działanie stymulujące mózg dając mylne wrażenie, że coś smakuje lepiej (lepiej niż w rzeczywistości jest).


Co to w ogóle znaczy? Przecież smak jest właśnie wynikiem stymulacji mózgu przez spożywane jedzenie. Jeśli częścią tego jedzenia jest coś, co dodatkowo stymuluje mózg pod tym kątem, to... jest po prostu częścią smaku tej potrawy?
  • Odpowiedz