Wpis z mikrobloga

@Adrian00: @patryqo: Dokładnie tak :) Rzymianie liczyli lata ad urbe condita czyli od założenia miast, czasami można się spotkać ze skrótem (AUC) w przekładach z łaciny. Grecy liczyli lata od pierwszej Olimpiady. W zasadzie każda kultura miała na to swój sposób. Kalendarze Żydów i Muzułmanów też zawierają inną datę (choć zwykle rezygnują oni ze swojego przelicznika ze względu na popularność "naszego" sposobu).
@iLovePierogi:

Dokładnie tak :)

Niestety nie :(

W wielu przypadkach w ogóle tego nie liczono, a historia sięgała bardzo niedługo wstecz. Najczęściej mierzono to w latach panowania poszczególnych władców czy podobnych rzeczy istotnych dla lokalnej społeczności. Nie było globalnych czy nawet państwowych standardów odmierzania czasu. Jak ktoś chciał się na coś umówić to organizował to sobie sam.

Dawniej nie postrzegano czasu tak jak postrzegamy go dziś. Dlatego nie ma pewności co
A i żeby wytłumaczyć kwestię muzułmańską i katolicką (bo to od katolików mamy dzisiejszy kalendarz, nie od chrześcijan):
Muzułmanie to starożytni grecy. Ta kultura do dziś jest bliźniaczo podobna do kultury starożytnych aten. Kto stwierdzi, że przecież ateńczycy byli oświeceni i niesamowici, a muzułmanie to nie - niech jeszcze raz nauczy się o atenach. Zdziwi się, że w szkole go zwyczajnie okłamywali. Codziennością dla ateńskich kobiet było np. zakrywanie twarzy.

Katolicy to
@glowyzatoniedam: Bajkopisarzem to jesteś ty:

W tym samym Rzymie starzec z innego miejsca odpowiedziałby także zupełnie co innego

W starożytnym Rzymie lata powszechnie rozróżniano na podstawie pary urzędujących konsulów czyli np. rok Gajusza Mariusza i Gajusza Juliusza i zapisywano to w dokumentach. Historycy liczyli lata od ad urbe condita.
Już Sumerowie mniej więcej mieli współczesny kalendarz. W egipcie było 12 miesięcy po 30 dni + 5 dni świątecznych.

Codziennością dla ateńskich
p.s. większość tego co wam mówią historycy można wciskać między spodnie, bo historycy to współcześni bajkopisarze. Twierdzą, że opierają się na dowodach i podobnych rzeczach, ale niestety bez znajomości psychiki ludzkiej nie są w stanie dojść do poprawnych wniosków. Nie wierzcie w to co wam się mówi o nas (ludziach żyjących np. 5 000 lat temu). To wszystko było zupełnie inaczej. Nawet taki Herodot popełnił wiele błędów, ale on był na tyle
@straggler: @kapuczino: @glowyzatoniedam: @Ragnarokk, @MilyMarian, @choleryk, @sloram, @1337KiNG, @instalacja, @wwojtus2304, @zdanewicz, @ToporEugenii, @DBR9, @Taco_Polaco, @jax2020, @Bury_Zenek, @Kiper602, @UlfNitjsefni, @kratochwil, @Kampala, @sinusik, @Migfirefox, @Xardin, @roberto07, @Zydomasoneria

Na ulicę wychodziła Atenka zawsze w towarzystwie niewolnicy mając dyskretnie osłoniętą twarz.

"Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu", L. Winniczyków, Warszawa,