Wpis z mikrobloga

Doby wieczór Mirki!
Nieubłagalnie zbliża się dzień wylotu do #edynburg. Powoli zaczynam się pakować (może jakieś rady, co zabrać do #uk ?). Jutro wymienie jakieś plny na funty, żeby jakiś hostel dorwać na miejscu na pare dni. Macie może jakieś rady jak szukać mieszkania/pokoju na miejscu? Jakieś gazety, wywieszone ogłoszenia, czy internet? (spaceroom, gumtree). Myślicie, że najlepiej zacząć od kontaktu w sprawie NIN?
W sumie to dawno nie czułem takiego uczucia - wyjazd, w ciemno, bez mieszkania, pracy, znajomych. Żyć nie umierać ( ͡° ͜ʖ ͡°) to chyba ekscytacja ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak będziemy na miejscu to będę starał się o relację, co, jak, gdzie załatwialiśmy, jak z pracą, mieszkaniem itp :)

#emigracja #emigrujzwykopem #michauemigrujeismieszkuje
  • 35
  • Odpowiedz
@michau15: Nocleg bym radzil wczesniej zalatwic, chociazby przez booking.com czy airbnb.

Nie chcialbym szukac hotelu, bedac z tona walizek :)

Nin - nie stresuj sie, jestem od wrzesnia, dzis odebralem NIN :D

Mieszkanie gumtree, spareroom.
  • Odpowiedz
@michau15: Edynburg piękne miasto zazdroszczę :) pracy możesz szukać tez w jobcenter. NIN załatwiaj koniecznie, bo czasem bez niego się nie obejdzie. Innym razem wystarczy powiedzieć, że jest się w trakcie wyrabiania. Koniecznie konto otwórz. Polecam Barclays, bo wszędzie indziej robili problemy. W Barclaysie nie mieli żadnych wymagan:) no i powodzenia życzę :)
  • Odpowiedz
@michau15: dopiero niedawno poszedlem na rozmowe, ogolnie przyslali mi po 2 tyg od rozmowy, troche wiecej.

U mnie pracodawca nie robil problemow (jeszcze w sumie nie podalem mu tego NINu), ale to moze byc pewnie roznie
  • Odpowiedz
@michau15: Generalnie NIN to nie jest problem, umow sie na rozmowe jak sie juz osiedlisz i kazdy pracodawca powinien machnac na to reka jak powiesz, ze jestes w trakcie procedury. Jak bedziesz pracowal w jakiejs sieciowce, to moga miec problem z wyplaceniem wyplaty w gotowce - bedziesz potrzebowal konta bankowego. Do tego wiekszosc bankow wymaga jakiegos rachunku z adresem, wiec przyda Ci sie cos takiego. Wydaje mi sie, ze nie ma
  • Odpowiedz
@michau15: Procedura jest następująca:
- najpierw kupujesz brytyjską kartę sim. Polecam lycamobile, całkiem dobra oferta prepaid i 1p/min do Polski
- potem szukasz mieszkania (ja korzystałem ze spareroom i gumtree i chyba więcej nie trzeba)
- następnie ubiegasz się o NIN, można zrobić to telefonicznie. Będziesz poproszony o podanie swojego adresu UK, na który przyślą dokumenty wymagane do dalszego procesu. Zostaniesz umówiony na krótki wywiad.
- potem szukasz pracy
- na
  • Odpowiedz
@Wujek_Fester: Wszystko fajnie, ale samych ogłoszeń jak sobie zaznaczę couples - bo jadę z narzeczoną - to za dużo nie ma... Poza tym, czy mi się tylko wydaje, czy ogólnie mieszkanie/pokój w edynburgu jest drogie? Czy adekwatne do zarobków? Ale jakoś nie chce mi się wierzyć, że każdy ma tam po 10 funtów na rękę.
  • Odpowiedz
@michau15: Nie wiem, nie sprawdzałem ale wszystkie pokoje wynajmowałem własnie z ogłoszeń z tej strony. Obecnie 520 za dwa pokoje płacę ze studentem na parterze (Midlandy). Zostaje ci jeszcze gumtree. Kurna, czemu Mirasy pchają się w dziwne miejsca zamiast gdzieś w #eastmidlands osiąść ?
  • Odpowiedz
@michau15: A co planujesz robić? Bo jeżeli chcesz łapać się za najprostsze prace, to pamiętaj, że pensja minimalna jest taka sama wszędzie, a cena wynajmu mieszkania różni się znacząco. Sam zacząłem od Londynu, no bo w końcu klimat miasta, mnóstwo rzeczy do zwiedzania itp, ale po przeliczeniu kosztów i czasów dojazdu do pracy szybko wyniosłem się do Bristolu.
  • Odpowiedz
@venitari: Chciałbym robic cos ambitniejszego, ale zdaje sobie sprawę, ze sam proces rekrutacyjny trochę trwa, więc pewnie na początek ogarniemy obojętnie jaka prace. Oprócz taśm w fabrykach, bo nie wytrzymam tygodnia tam ze względu na sposób wykonywania pracy ;) poza tym, chyba z dwóch minimalnych sie utrzymamy? Czy nie bardzo?
  • Odpowiedz
@michau15: Bez problemu, z dwoma minimalnymi możecie myśleć o własnej kawalerce, co gorąco polecam. Osobiście natrafiłem się na sporo patologii z różnych części Europy wynajmując pokój w większym domu. Teraz wspominam to z humorem, ale wtedy do śmiechu mi nie było :-) Kawalerka podniesie jednak koszty początkowe, przeważnie wymagana jest zaliczka, pierwszy miesiąc opłacony z góry oraz prowizja dla agencji proporcjonalna do kosztu najmu. Poważniejsze agencje mogą również wymagać zaświadczeń o
  • Odpowiedz
@LadyWasp: Poza dziwnym akcentem to nic ;)

A tak serio to uwazam, ze nie ma co sie pchac tam gdzie wiekszosc bo z automatu wieksza konkurencja, dlatego polecam Midlandy - wszedzie w miare blisko, duzo pracy i ceny znacznie nizsze.
  • Odpowiedz