Wpis z mikrobloga

Chciałabym się zapytać o pewnego pana, znanego jako Knife. Jego artykuły są bardzo ciekawe, podparte źródłami... Ale chwilami widzę, że odlatuję, myśląc, że jest wszechwiedzący.

Na przykład w http://www.body-factory.pl/showthread.php?t=3568 tym artykule możemy przeczytać:

Nie ma dla ciebie sensu trening z obciążeniem własnego ciała (drążek, pompki, brzuszki – w dłuższym horyzoncie czasowym niewiele osiągniesz; przykłady olivier lafay, paul wade i podobne. ),


Na dodatek odnosi się do artykułu na [potreningu.pl](http://potreningu.pl/articles/638/kalistenika-skazany-na-trening--hit-czy-marketingowy-kit który jest jest cienki jak siki węża - twierdzi on, że ludzie ćwiczący kalistenikę, mają gorsze wyniki na siłowni od... ludzi ćwiczących na siłowni. Ciekawe czemu? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Druga sprawa. Po "świetnej" poradzie "nie ma dla ciebie sensu trening z obciążeniem własnego ciała", na samym końcu mamy przykładowy obwód stacyjny. A tam co?

- pompki spidermana
- pompki pliometryczne
- ciosy z dosiadu
- neck wrestling
- przeskoki obunóż przez przeszkodę.
- równoczesne wznosy tułowia i nóg leżąc ("delfinek")

Niby z czym to są ćwiczenia? Z cudzym obciążeniem?

#silownia #kalistenika #sport #sportywalki
  • 24
  • Odpowiedz
@owocliczi: Ja czasem nie bardzo wiem do kogo te porady są kierowane. Do kulturystów, strongmanów? Wydaje mi się, że przeciętnemu człowiekowi który nie chce być spasionym wieprzem/chce nabrać trochę sprawności itd. wystarczy kalistenika.
  • Odpowiedz
@Pertaseth: akurat ten artykuł jest kierowany do ludzi zajmujących się sportami walki, którzy chcą ułożyć sobie trening i zdobyć nieco wiedzy. Tylko ten człowiek, którego uznawałam za autorytet, coraz częściej odlatuje, na rzecz swoich przekonań, a nie czystej wiedzy, którą tak proklamuje.
  • Odpowiedz
@owocliczi: nie chce broni autora bo nie mam takiej wiedzy, ale nie widze tu zbyt wiele sprzecznosci. Z tego co zrozumialem, cwiczenia z wlasna masa dzialaja na nowicjusza, natomiast zeby moec progresje w sile trzeba w koncu przerzuci sie na ciezary. Cwiczas z wlasna masa mozna co najwyzej poprawic wytrzymalosc silowa.
  • Odpowiedz
@owocliczi: przeciez dobor treningu zalezy od tego, co chcesz w danej chwili poprawic. Rozumiem, ze chodzi ci o 12 punkt, w ktorym masz wyraznie napisane, ze poprawia on wytrzymalosc/ kondycje/sile. Dlatego masz tam cwiczenia z wlasna masa. Chyba za duzo szukasz i czytasz bo masz juz problemy ze zrozumieniem :) swoja droga faktycznie tekst napisany chaotycznie.
  • Odpowiedz
Co do reszty - cwiczenia bez ciezaru sa dobre jako:
-cardio,
- interwaly,
- wstepna baza poczatkujacego,

Dla bardziej obytych NIE NADAJA się do budowy masy i sily.
  • Odpowiedz
@owocliczi: Ja w tym artykule widzę następujący tok myślowy:
1. Jak poprawić na siłowni siłę, kondycję, wytrzymałość pod sporty walki.
2. drążek, pompki, brzuszki – w dłuższym horyzoncie czasowym niewiele osiągniesz
3. proponowany trening stacyjny Lesnara to coś innego niż typowy drążek - są tu 5-6 minutowe rundy z minutowymi przerwami, czyli szykowanie kondycji pod walki w MMA. Poza tym ten kolo waży chyba około 120 kg, więc jego pompki
  • Odpowiedz
@Przetok: wiadomo że inny poziom. Chciałem jedynie obalić tezę postawioną wyżej.
@berti:
1. kalistenika = gimnastyka bez elementów zręcznościowych, jedynie z elementami SIŁOWYMI
2. patrz podpunkt 1
Pomaganie sobie ciężarami np. formie 50kg podwieszonych do pasa przy podciąganiu, to co innego aniżeli używanie sztangi do ćwiczenia każdego mięśnia na każdym treningu.
  • Odpowiedz
@to267224: nie pisałem o dowieszaniu tylko o typowym treningu siłowym na górne partie ciała. trzeba mieć świadomość, że pewnych rzeczy nie zbudujesz jedynie typowymi ruchami funkcjonalnymi. trzeba dorzucić siłownię żeby wejść na wyższy poziom.
potem wrzuca jeden z drugim "hej, ćwiczę 2 lata kalistenikę, jak oceniacie progres?" i nie wiesz które zdjęcie jest "przed" a które "po" :-)
  • Odpowiedz
@berti: powiadasz że gimnastycy pokroju Azaryana trenowali ze sztangą, a potem sobie wychodzili na zawody i na luzaku pykali Iron Crossy, tak ładne, jakby je trenowali od lat? : )
(Co do tego, że łatwiej/szybciej zbudować masę żelastwem, to oczywiście się zgodzę. Ah, i zgodze się również, że dobrym pomysłem jest dopakować początkującego suchoklatesa-starca kalistenicznego żelastwem, żeby potem się przerzucić na typowy siłowy trening gimnastyczny).
  • Odpowiedz
@BODY_FACTORY: no dobrze, ale tu pisałeś o ćwiczeniach stricte pod sporty walki - Uważasz, że sportowcy walczący w sportach walki ustawiają wysoko w liście swoich priorytetów budowanie masy mięśniowej i rozbudowywanie sylwetki? Zgodzę się, że trening siłowy to świetny sposób na powiększenie siły, przydatnej w sportach walki. Ale twoje stwierdzenie o kalistenice to bzdura - wynikająca z twoich klapek na oczach, gdy twój wzrok jest skierowany w MASĘ UND SIŁĘ.
owocliczi - @BODYFACTORY: no dobrze, ale tu pisałeś o ćwiczeniach stricte pod sporty ...

źródło: comment_08Thxv9Wmwkx4pl21HxhkHQVvnRAFUeF.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@owocliczi: Z tego co czytałem to wydaje mi się iż knife wyznaje teorie że jedyna słuszną formą aktywności jest siłownia, a ludzie którzy chcą być sprawni ale mają w dupie masę i siłę (chodzi o siłę statyczną) są głupi a miarą tej sprawności jest ilość tkanki mięśniowej i wyniki w trójboju i chyba swojego zdania nie zmieni. Każdy ma inne priorytety, mnie dziwi ten wyścig na ilość mięśni i kto
  • Odpowiedz
  • 0
@trollbuster: już przejrzałam jego posty i mam pierwsze obserwacje. Dziadek gardzi modą na estetyczną sylwetkę, masz być wielki, a sterydy są spoko. Jak ktoś się z nim nie zgadza, to straszy banem :p
  • Odpowiedz
@owocliczi: Przecież koks to nieodłączna część każdego sportu, na marchewkach formy nie zbudujesz. W zasadzie nie ma sportu w którym w okresie budowania bazy nie było treningu siłowego: biegacze, skoczkowie narciarscy, wioślarze, kajakarze itd.. wszyscy ćwiczą na siłowni w oparciu o ciężkie wielostawowe ćwiczenia. Siła jest mierzalną i istotną wielkością która wpływa bezpośrednio na wyniki sportowe (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23085974 tutaj przykład wioślarstwa identyczne badania znajdziesz w każdej dyscyplinie). Teraz gdyby kalenistyka
  • Odpowiedz