Wpis z mikrobloga

Mirki pomóżcie mi wyjaśnić pewną kwestię bo już sam zgłupiałem. Codziennie jeżdżę do pracy rowerem. Na wysokości Muzeum Narodowego w Warszawie (czerwona linia na mapce) zwykle jeździłem chodnikiem, bo jest szeroki. Jednak w tym miejscu z rana policja przeprowadza kontrole trzeźwości. Jeszcze latem ubiegłego roku jadąc chodnikiem zostałem zatrzymany na taką kontrolę. Przy okazji spytałem policjanta czy tu można jeździć po chodniku, poinformował mnie ze zdziwieniem, że nie, bo to jest chodnik nie droga. Przyjąłem do wiadomości i przestałem korzystać z chodnika co by w przyszłości mandatu nie wyrwać. I tak miały miesiące, kolejne kontrole, jeździłem ulicą, nie piję to mi wisiało czy mnie zatrzymują czy nie :-) Aż dzisiaj zatrzymuje mnie policjant i krzyczy "na chodnik! " ja ze zdziwieniem się pytam: "to mogę jechać tutaj chodnikiem?" a on: "nawet masz pan taki obowiązek".

#prawodrogowe #ruchdrogowy #rower
Pobierz
źródło: comment_NipDhymoS7V34sUKKejORnAvOeuJpWYI.jpg
  • 24
@aro84: jezdnia jest do jeżdżenia, chodnik do chodzenia. Jeżeli nie masz ścieżki rowerowej to powinieneś jeździć po ulicy. Na ulicy nie wolno Ci jeździć w momencie gdy dopuszczalna prędkość przekracza 70 km/h bo najnormalniej w świecie będziesz stwarzał zagrożenie dla siebie i innych.
@aro84: no zdarzają się tacy. Co ciekawe nie musisz jechać ścieżką rowerową, jeśli znajduje się po przeciwnej stronie drogi niż ta, po której się poruszasz, albo gdy nie ma wjazdu z drogi na ścieżkę rowerową. Jest takich miejsc wiele i nie raz byłem goniony na ścieżkę rowerową na drugą stronę (al. Jana Pawła II w Warszawie), albo gdzie trzeba było przez trawnik przechodzić. Wygodniej było przejechać nią pareset metrów (zejść policjantom
@aro84:

http://isap.sejm.gov.pl/Download;jsessionid=E4B8D2DD6F10AF05AD4D9EB8319DCBA3?id=WDU19970980602&type=3

Art. 16. 4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej

krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować

więcej niż jednego pasa

(określenie "kierujący pojazdem" obejmuje też rowerzystę)

Art. 33. 5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem

jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której
@aro84: Rzadko tamtędy jeżdze ale tam powinno się jeździć normalnie ulicą, tylko nie bus pasem ;) policjant nie miał racji, no moze gdyby padało to wtedy rzeczywiscie moglbys jechac chodnikiem. Tak swoją drogą Mirku, jedziesz na prawą strone Wisły? Jak tak to po stokroć polecam ci pojechac Nowym Światem, zjechać Tamką, przejechać Świętokrzyskim i pojechać wzdłuż Wisły. Może nadrobisz kilometr czy półtorej ale serio, dużo bezpieczniej i przede wszystkim przyjemniej. Poniatowskiego