Wpis z mikrobloga

Harlan Ellison - Nie mam ust, a muszę krzyczeć (1967)

Współczesna wizja piekła. Stworzony w czasach Zimnej Wojny komputer przejmuję władzę nad światem. Karmiąc się nienawiścią jaką żywi do siebie nawzajem ród jego stwórców sam zaczyna ich ponad wszelką miarę nienawidzić i postanawia unicestwić. Zostawia przy życiu tylko piątkę nieszczęśliwców, czyniąc ich nieśmiertelnymi i torturując na wszystkie możliwe sposoby przez setki lat.

Krótkie opowiadanie, do przeczytania w 30 minut. Ale klimat i zakończenie wgniatają w fotel. Polecam czytać razem z płytą. Atmosfera jest jeszcze lepsza.

#oswiadczenie #ksiazki #literatura
  • 13
@bezmozgiezombie: Też mi to trochę nie pasowało. Najpewniej autor chciał pokreślić przez te 100 lat ich tułaczki w jak gównianej sytuacji się znaleźli. A stworzenie warunków, w których nie mogliby się zabić byłoby dużo mniej ciekawe dla czytelnika.

No i nie lekceważ ludzkiego pragnienia życia. Kiedyś Dostojewski w Zbrodni i Karze napisał anegdotę, że skazaniec prowadzony na szubienicę wolałby spędzić sto lat samotnie na szczycie góry, niż zostać zabitym.
@Aleksander_Newski: Rozumiem pragnienie życia, tym bardziej że są ostatnimi jego przedstawicielami na planecie. Ale po 100 latach cierpienia? Zresztą parę razy stwierdzają ze woleliby już nie żyć. Skazaniec Dostojewskeigo mógł tak mówić, siedząc dupą w celi, ale zastanowiłby się 2 razy gdyby jako alternatywę miał tortury serwowane przez komputer mogący zajrzeć do umysłu.
Dziwny jest też brak reakcji na wszystkie zabójstwa 'super'komputera. Potrafi powstrzymać jednego przed ucieczka, ale daje wystarczająca ilość
Harlan Ellison - Nie mam ust, a muszę krzyczeć


@A...i: @bezmozgiezombie:

Czytać dalej czy olać?
Po pierwszych zdaniach (tekst załączony niżej) nie rozmiem nic.
Jest to da mnie jakiś nie zrozumiały bełkot. Autor niczego nie wyjaśnia. Czuję się jakbym oglądał jakiś serial odostatniego sezonu. Zamrożone słonie? O co w ogóle chodzi.

Mam olewać dalszą lekturę czy nie? Bo na razie dla mnie to jakaś chaotyczna grafomania ten tekst
Bunch - > Harlan Ellison - Nie mam ust, a muszę krzyczeć

@A...i: @bezmozgiezombie:...

źródło: comment_mKmHkhdEyjPIPgmU9tbQKJZDX76KRydr.jpg

Pobierz