Wpis z mikrobloga

Nie rozumiem jak można żyć nie znając angielskiego. Dostęp do większości wiedzy jest niemożliwy, filmy tracą część swojego uroku poprzez tłumaczenia (nawet napisy polskie, niekoniecznie lektor), mniej śmiesznych obrazków w internetach (filmiki na yt też rzadko mają napisy, chociażby zajebiste stand upy), brak możliwości dogadania się swobodnie w wielu krajach za granicą.

Moim zdaniem w obecnym, zamerykanizowanym społeczeństwie i masą angielskiego na internecie trzeba na siłę go unikać, żeby się go nie nauczyć (br?). Osoby, które nie znają tego języka tracą naprawdę wiele a ich perspektywy są ograniczone.

W języku norweskim jest ciekawe powiedzenie
"Den som ikke kan et fremmed språk vet ingenting om sitt eget" czyli "Osoba, która nie zna obcego języka nie wiem nic o swoim własnym". Myślę, że to bardzo prawdziwe zdanie.

Znając angielski można sobie także uświadomić brak logiki w polskim w zdaniach typu:

"Nigdy nie byłem w Niemczech" - pomimo podwójnego zaprzeczenia każdy Polak zrozumie, że osoba, która to mówi nie była w swoim życiu w Niemczech. To samo zdanie po angielsku brzmi "I've never been to Germany". Tutaj jest jedno zaprzeczenie więc wszystko jest jasne i logiczne.

PS Znajomość angielskiego ułatwia naukę innych języków, w szczególności germańskich, których gramatyka często jest bardzo zbliżona oraz posiadają częściowo podobne słownictwo. Nie wspominając już o tym, że uzyskujemy dostęp do najlepszych kursów oraz wierniejszych tłumaczeń (tłumacze online działają znacznie lepiej gdy jednym z języków jest właśnie angielski).

#rozkminy #oswiadczenie #angielski #naukajezykow #norweski
  • 78
  • Odpowiedz
PS Znając angielski można sobie uświadomić brak logiki w polskim w zdaniach typu:


@platkiowsiane: Nie znając też, więc akurat ten argument kulą w płot. Z resztą się mniej więcej zgadzam. Pod warunkiem, że mówisz o ludziach stosunkowo młodych < 35 Mimo wszystko nauka najłatwiej idzie w wieku najmłodszym a ludzie z późniejszych roczników nie mieli styczności z tym językiem w latach najlepszego jego przyswajania. Za to się z młodszych śmieją,
  • Odpowiedz
@platkiowsiane: jeśli po angielsku potrafi mówić ~2mld ludzi na świecie, a jest nas pewnie już z 8mld to patrząc ile świetnych treści (filmy, muzyka, ksiązki, prace naukowe itd) jest w języku ang pomyśl ile tracisz nie znając np. rosyjskiego albo chińskiego.
  • Odpowiedz
@kidman90: Niewiele, każdy liczący się naukowiec zna język angielski i to w nim publikuje pracę. Rosyjskiego kina nie lubię a chińska kultura mi się nie podoba. W dodatku spora część osób mówiąca w tych akurat językach nie ma żadnego wpływu na świat ani nic ciekawego do podzielenia.

Tutaj jest ciekawy artykuł odnośnie zdominowania przez angielski świata nauki:
http://www.slate.com/articles/health_and_science/science/2015/01/english_is_the_language_of_science_u_s_dominance_means_other_scientists.html
  • Odpowiedz
@platkiowsiane: jak bylismy z kolega dogaduwac robote u pewnego sympatycznego angola, on spytal sie mnie czy moj kolega uczy sie angielskiego? Odpowiedzialem ze nie. On zrobil wielkie oczy i pyta "jak to, przeciez on nie bedze nawet wiedzial czy chce poczestowac go herbata" a po chwili dodaje niby sam do siebie "...ale przynajmniej zaoszczedze na herbacie"
Spoko typ ;)
  • Odpowiedz
@CzerwonaPapryka1: pewnie dlatego, że to języki germańskie.

@platkiowsiane: w wielu innych krajach europejskich (Hiszpania, Włochy, Francja) znajomość języka angielskiego kuleje, a jednak ludzie żyją tam dostatnio.

Masz rację z tym, że wiele contentu (hehe) bez znajomości angielskiego nam ucieka, albo dostajemy niepełnowartościowy produkt, bo tłumaczenie nie zawrze dokładnego przekazu.
  • Odpowiedz
Znając angielski można sobie także uświadomić brak logiki w polskim w zdaniach typu:


@platkiowsiane: Błędem jest rozpatrywanie tej kwestii w ten sposób - dla Polaka to zdanie jak najbardziej logiczne wszak jest ;)

Jeżeli zaś szukasz "logiki" w językach - spróbuj niemieckiego, język niesłychanie "logiczny" i precyzyjny (z czego między innymi wynika to, że Niemcy mają tendencję do tworzenia baaaaaaaaardzo długich słów).
  • Odpowiedz
Rosyjskiego kina nie lubię a chińska kultura mi się nie podoba. W dodatku spora część osób mówiąca w tych akurat językach nie ma żadnego wpływu na świat ani nic ciekawego do podzielenia.


@platkiowsiane: Zgadzam się, że ludzie nie znający angielskiego tracą wiele, ale tymi zdaniami sam im dałeś wymówkę, oni mogą powiedzieć, że lubią Rosyjskie kino i Chińską kulturę i dlatego wolą się uczyć tych języków zamiast angielskiego. Język chiński
  • Odpowiedz