Wpis z mikrobloga

Mikrokoksy jak żyć???
Poszedłem sobie wczoraj prawilnie na siłkę, robię mój stronglift, przysiad ze sztangą 50 kg (początkujący koks here). W trzeciej serii ukuł mnie ból w prawym pośladku (okolice stawu biodrowego) przypominający porażenie prądem i to tak, że prawą nogą nie bardzo mogłem ruszyć, trening musiałem przerwać. Minęło 12h i dalej boli przy ruchu, jak leże i stoję jest w miarę ok, tylko niewielki dyskomfort, problemem jest siedzenie, a o schylaniu się nie ma mowy, ledwo dziś skarpetki i buty założyłem. Cała prawa noga leciutko zdrętwiała. Wiki mówi, że objawy prasują do rwy kulszowej. Miał ktoś z was takie coś? Jak to leczyć? Jak zapobiegać w przyszłości?
Bulwa, tak dbałem o kolana, bo miałem z nimi wcześniej problemy, #!$%@? serii bez obciążenia i z samą sztangą, a tu biodro się #!$%@?ło (,)
Zbieram się dziś do lekarza, ciekawe co powie.
#mikrokoksy #silownia
  • 23
@Kid_A: @Kid_A: Poszukaj dobrego masażysty w twojej okolicy, powinien sobie z tym poradzić. Większość ludzi dopasowuje swoje objawy do rwy kulszowej, co w większości przypadków nie ma związku. A na przyszłość, lepsza rozgrzewka, zrób kilka serii z mniejszym ciężarem. Jak masz robić 50 kg, to zrób najpierw serie z samą sztangą, i stopniowo zwiększaj ciężar.
@Poziomeks: moja rozgrzewka do przysiadów:
20 przysiadów bez obciążenia
2x5 pusta sztanga
1x5 25kg
1x4 35kg
1x3 40kg

Znasz jakiegoś dobrego masażystę w Warszawie?

@wykopowy_tester: staram się trzymać proste plecy, łokcie pionowo w dół, schodzę w dół do momentu, aż tył ud dotyka łydek. Generalnie stronglift robię od miesiąca, zacząłem z trochę zaniżonymi ciężarami, wczoraj było już dość ciężko wydaje mi się, że 5x5 chyba bym nie zrobił.
Rozgrzewka jest ok.
Najlepiej, żebyś tak jak pisałeś zaczął od zaniżonych ciężarów i zwiększał co trening o 2,5 kg.
Jak jesteś początkujący to nie ma sensu, żebyś brał ciężary których nie jesteś w stanie zrobić 5x5 powt.
Rób mniejszy ciężar, więcej powtórzeń. Jak dojdziesz do wprawy, nauczysz się techniki, będziesz dźwigał więcej.
Nr wysyłam na priv.
@rudy_bigos: nerw kulszowy może różnie przebiegać. Skoro noga drętwieje to może być to, ale nie ma co spekulować.

@Kid_A: do lekarza biegiem i daj znać co to było

Na przyszłość:
- rozluźnienie mięśni (stretching, masaże)
- mobilność
- stabilność (głębokie mięśnie brzucha)

Poczytać. Wykonać :-)
do lekarza biegiem i daj znać co to było

Sorry cumplu, ale nie udzielaj takich rad jeśli nie masz wiedzy w tym temacie.
Co zrobi lekarz? Nawet cię nie dotknie, bo nawet nie wie jak w ludzkim organizmie przebiegają nerwy.
Da receptę na proszki rozluźniające mięśnie :D i wypisze skierowanie na prześwietlenie.
Gdybyś miał choć trochę doświadczenia wiedziałbyś, że lekarze nie mają pojęcia o takich sprawach.
Od tego są fizjoterapeuci/masażyści.
Żeby nie
@rudy_bigos: Rwa kulszowa właśnie pasuje do opisu, ból od lędźwi promieniujący do pośladka i schodzący w dół po tyle uda. W pachwinie i do kolana (od przodu) to kwa udowa.

@Kid_A: Jeśli to rzeczywiście rwa kulszowa to przyczyną jest najprawdopodobniej ucisk/podrażnienie korzeni nerwu kulszowego przez dysk międzykręgowy, może masz lekką przepuklinę dyskową (ale to gdybanie na podstawie objawów). W Twoim przypadku leczenie to odpoczynek i leki przeciwbólowe/przeciwzapalne.
@filftp: Hmm, ciekawe. Mnie właśnie rwa kulszowa mocno ciągnęła do przodu po pachwinie. Ale to pewnie też wina zablokowanego stawu krzyżowo-biodrowego ;) Ale raczej obstawiałbym coś innego niż rwa, chociaż objawy faktycznie mogą wskazywać na nerw kulszowy.

Musiałby nam podać więcej informacji, jak pracuje, co robi na co dzień. I wtedy można gdybać czy wystarczą pozycje ułożeniowe i delikatne rozciąganie żeby przyniosło ulge, czy to faktycznie może być przepuklina.
@rudy_bigos: Wiesz, to też po samych objawach czasem nie da się dokładnie powiedzieć, trzebaby zbadać, na początek zobaczyć objaw Lasegue'a i objaw Mackiewicza bo to pomaga różnicować oba schorzenia. Na pewno to co Ci podałem wyżej to opisy "książkowe". Niestety ludzie wg książek chorować nie chcą :P.

Tu przepuklina jakoś tak najbardziej mi pasuje, młody wiek, więc raczej zmian zwyrodnieniowych nie ma, ból po dźwignięciu, no ale bez badania to tylko
via Android
  • 0
@filftp: w leżeniu obie nogi do pionu mogę podnieść bez problemu. W pachwinie bólu brak. Najgorsze schylanie, przysiad robie bez bólu.
tylko niewielki dyskomfort, problemem jest siedzenie, a o schylaniu się nie ma mowy, ledwo dziś skarpetki i buty założyłem. Cała prawa noga leciutko zdrętwiała. Wiki mówi, że objawy prasują do rwy kulszowej. Miał ktoś z was takie coś? Jak to leczyć? Jak zapobiegać w przyszłości?


@Kid_A: ale Ci rady dają, na 90% procent jest to problem zwiazany z dyskopia, podczas przysiadu mogles coś żle zrobić technicznie do tego slaby miesien poprzeczny
@Kid_A: No to tak plus/minus masz objawy na rwę (czy to kulszową czy udową). Zbyt zagmatwany obraz aby coś więcej napisać. A może to coś mięśniowego? Nie będę się bawił w diagnozowanie na odległość bo się po prostu nie da więcej powiedzieć. Lek przeciwbólowy wskazany (ja lubię paracetamol nawet 2tabl. co 8h, nie ma działania przeciwzapalnego, ale ma najmniej powikłań, można jakiś ibuprom, ale obecnie zaleca się dodatkowo brać coś osłonowego
@filftp: @rudy_bigos @Poziomeks @berti

mała aktualizacja: noga boli mnie coraz mniej, najczęściej rano (buty i skarpetki nadal dość ciężko mi zakładać, ale z dnia na dzień jest lepiej) i w czasie dziwnych ruchów i pozycji ciała. Byłem u lekarza pierwszego kontaktu, wywiad, kazał mi się położyć na leżance, po czym zginał mi nogi, następnie naciskał mi biodro od tyłu, na koniec dał skierowanie na RTG i przepisał lek przeciwzapalny (którego nie
@berti: nie, intensywność bólu zależy tylko od pozycji ciała, albo ruchu jaki wykonuje. No i lekkie drętwienie nogi (tak 0,5/10).
Przeciwbólowych brać nie muszę, a te przeciwzapalne podrażniają żołądek.