Wpis z mikrobloga

@Qwertylion: Dlatego, jako anarchista, mimo wszystko uwazam ten system za utopie. Ludzkosc wyzbywa sie wlasnosci prywatnej na rzecz mutualizmu i puf... Anarchizm! A ankap o tyle sie rozni od anarchizmu, ze zawsze bedzie ktos nad Toba- wlasciciel firmy, dla przykladu. Stad tez, uwaza sie go za libertarianizm. Anarchizm zaklada, ze firma nalezy do ogolu pracownikow.

Anarchista, który samodzielnie chciałby się "dzielić" czyimś majątkiem szybko skończyłby z kulką między oczami...


No wlasnie
W jaki sposób miałoby się to odbyć? Chciałbyś w jakiś sposób przeprogramować mózgi całej ludzkości :P? Nawet dzieci same z siebie często uznają, że np. "ta zabawka jest moja i nie dam ci się pobawić!".

Wg. mnie żaden system, który wymaga by wszyscy ludzie, z własnej nieprzymuszonej woli, drastycznie zmienili swoje zachowanie nie ma szans bytu. "Zniesiesz" własność prywatną - w końcu pojawi się uzbrojona grupka, która zacznie ją egzekwować (oczywiście dla
W jaki sposób miałoby się to odbyć? Chciałbyś w jakiś sposób przeprogramować mózgi całej ludzkości :P? Nawet dzieci same z siebie często uznają, że np. "ta zabawka jest moja i nie dam ci się pobawić!".


Dlatego moim skromnym zdaniem, anarchizm jest utopią.

Wg. mnie żaden system, który wymaga by wszyscy ludzie, z własnej nieprzymuszonej woli, drastycznie zmienili swoje zachowanie nie ma szans bytu.


Racja, a przymuszanie prowadzi do totaliryzmu, vide 1984 ;)
@SeriousGuy: @K_R_S: Następnym systemem społecznym po anarchizmie, byłby feudalizm. I historia zatoczyłaby koło.

Ludzie, którzy nie potrafiliby się sami obronić czy sami utrzymać poszli by na służbę do najpotężniejszego człowieka w okolicy, który zagwarantowałby im bezpieczeństwo w każdym znaczeniu tego słowa.

Znowu wytworzyłaby się zależność pan i poddany.