Wpis z mikrobloga

@Grizwold: z tą sprężyną to naciągane jest :/

jak masz zwykła sprężynę nierozciągniętą to ma ciężar x, a jak masz ściśniętą to ma ciężar większy bo tak jakby się odpycha od jakiegoś przedmiotu który jest punktem podporu. Czyli kiedy trzymasz na kciuku sprężynę to jest lekka, kiedy pomiędzy wskazujący palec a kciuk włożysz tą sprężynę tak aby końce miała przy palcach i ją ściśniesz to na kciuku będziesz czuł jak ci
@Bubasioro: @Grizwold: Raczej chodzi o to, że ściśnięta sprężyna ma większą energię (dokładniej to energię potencjalną, co przekłada się na większą energię całkowitą) co z kolei zgodnie ze wzorem E = mc2 (równoważność masy i energii) oznacza że ma nieznacznie większą masę. Analogiczne (tylko w drugą stronę) jest z produkcją energii jądrowej, gdzie masa jest "przekształcana" na energię.
@Grizwold: @Bubasioro: z tą sprężyną to zwykła ściema jest. Autor pewnie myślał, że wzór E=mc2 (równoważność masy i energii) dotyczy również energii potencjalnej sprężystości, ale tak nie jest. Ściśnięta sprężyna ma identyczną masę co nieściśnięta.
@introligat0r: to oczywiste, ciężar ma sens tylko w polu grawitacyjnym, dlatego nawet jak staniesz na krześle to twój ciężar będzie trochę mniejszy niż jak staniesz na podłodze.

@Grizwold: @Bubasioro: @Ginden: Do tej pory żyłem w błędzie ;) Chodzi oczywiście o energię całkowitą. Za wiki:

Zmiana masy relatywistycznej (energii całkowitej) obiektu (układu) fizycznego może nastąpić przez zmianę sumy mas spoczynkowych składników (układ otwarty), zmianę energii wewnętrznej układu (układ zamknięty,