Wpis z mikrobloga

#psychologia #etyka

Dylemat wagonika.

Wagonik kolejki wyrwał się spod kontroli i pędzi w dół po torach. Na jego drodze znajduje się pięciu ludzi przywiązanych przez kogoś do torów. Ale możesz przestawić zwrotnicę i w ten sposób skierować wagonik na drugi tor, przez który przechodzi przypadkowy człowiek. W pierwszym przypadku zginie pięciu ludzi, w drugim jeden. Co powinieneś zrobić?
  • 47
@Francisco_dAnconia: nie wiem co bym wybrała, ale skoro oni są przywiązani to nie mogą uciec. A ten co sobie przechodzi to może ucieknie.. Ewentualnie można do niego krzyczeć, żeby uważał, bo wagon szalony na niego pędzi
@Jurodiwy: Tak. Czyli nie miałbyś nic przeciwko, aby zabijać ludzi na organy do przeszczepów, jeśli za pomocą organów z jednego człowieka można byłoby ocalić od niechybnej śmierci przynajmniej dwóch ludzi?

@owcaa: (: Nie, złotko. On ginie. Fabuła jest tylko ułatwieniem przedstawienia problemu.
@Francisco_dAnconia: nie umiem odpowiedzieć, bo nie byłam w takiej sytuacji. Myślę, że dużo też zależałoby od kontekstu. Ale nie chciałabym, żeby ktokolwiek musiał zginąć z moich rąk. Więc miejmy nadzieję, że takie sytuacje nigdy się nikomu z nas nie przytrafia
@Francisco_dAnconia: ale myślę, że bez konkretnej sytuacji też nie powinniśmy się wypowiadać. Uważdm też, że jeśli ktoś nie był w jakiejś sytuacji, to nie może powiedzieć 'na pewno zrobił bym tak lub tak'. Bo gdyby doszło już do takowej sytuacji, to może wystąpić wiele czynników sprawiających, że człowiek zachowa się inaczej. Także nie wypowiadam się w sumie :D