Wpis z mikrobloga

Mirki czegoś tu nie rozumiem, jest przepis brzmi

4a. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem


zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób


widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze


przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.


5. Przepisów ust. 1–4a nie stosuje się w strefie zamieszkania. W strefie tej


pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Jest napisane, że poza zabudowanym musi być odblask ale z drugiej strony jest też zapis, że nie wymaga się odblasku w strefie zamieszkania, jako, że strefa zamieszka to nie to samo co teren zabudowany, nie bardzo rozumiem co autor ma na myśli. Czyli co ze strefą zabudowaną nie będącą strefą zamieszkaną jakie przepisy obowiązują? Ciężko to się interpretuje.

#prawo #ruchdrogowy #prawojazdy #policja #polska
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@JohnMaxwell: Ja wierzę w naszego polskiego ustawodawcę, więc wierzę, że istnieje coś takiego jak strefa zamieszkania poza obszarem zabudowanym, tylko że po prostu ja jestem niedoedukowany i nie potrafię tego zrozumieć. Dlatego chciałbym, żeby mi ktoś wytłumaczył. Bez złośliwości, bez dopatrywania się dziury w całym, bez obalania sensu przepisu - po prostu z ciekawości.
  • Odpowiedz
@Pismak: @ryhu:

Spójrzcie na cały art. 11 PoRD, Rozdział II Ruch pieszych. W art. 11 ust. 1-4a określono ogólne zasady poruszania się pieszych. W art. 11 ust. 5 wprowadzono wyłączenie stosowania poprzednich ustępów w strefie zamieszkania, z powodów o których wcześniej napisałem. Nowelizacja z 2013 roku, która obowiązuje od kilku miesięcy - ta "odblaskowa nowela" polegała na wprowadzeniu do art. 11 ustępu 4a oraz zmianie ustępu 5 poprzez dodanie do wyłączonych postanowień - dodanego ust. 4a.

Ustawodawca przyjął, że skoro nowelizuje art. 11 to w całości, a więc i rozciągnięcie wyjątków na dodany ust. 4a co wymagało
  • Odpowiedz