Wpis z mikrobloga

Czas na dłuższą wizytę w układzie Jowisza. Planeta, która w renesansie zmieniła sposób postrzegania kosmosu kryje w sobie wiele ciekawostek i kilka nierozwiązanych do dziś zagadek.

Zwykło się mówić, że Jowisz jest „królem” planet Układu Słonecznego. To miano jest jednak w pełni uzasadnione. Waży bowiem ponad dwa razy więcej niż pozostałe planety razem wzięte. Jest tak masywny, że powoduje przesunięcie się środka ciężkości naszego Układu ponad górne warstwy atmosfery Słońca co sprawia, że dla hipotetycznych obserwatorów, śledzących je z jakichś odległych planet sprawia ono wrażenie, jakby "bujało się na boki".

Spora masa sprawia, że Jowisz nieco różni się od pozostałych znajdujących się w naszym systemie ciał. Przede wszystkim dlatego, że emituje więcej ciepła, niż sam otrzymuje od Słońca. Dzieje się tak dlatego, że ten ogromny glob bardzo powoli (w tempie kilku centymetrów rocznie), lecz nieustannie się kurczy. Choć mówi się, że jest swego rodzaju „nieudaną gwiazdą”, czyli obiektem, który zgromadził zbyt mało materii, by jego masa wywołała reakcje termojądrowe, do osiągnięcia masy krytycznej zabrakło mu sporo. Aby zacząć świecić, musiałby być około 70-75 razy cięższy.

Jowisz posiada cztery główne księżyce, z których największy, Ganimedes, jest większy niż Merkury – najbliższa Słońcu planeta Układu. Pod ich powierzchnią przypuszczalnie znajdują się oceany ciekłej wody, co pozwala spekulować na temat powstania tam życia.

#mirkokosmos #kosmos #fizyka #astronomia #ciekawostki
E.....l - Czas na dłuższą wizytę w układzie Jowisza. Planeta, która w renesansie zmie...

źródło: comment_0zyUvRwa9f98PJQzXaKwQQPeyAapEclE.jpg

Pobierz
  • 61
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Limitless:

nie możemy "zainfekować" Europy Ziemskim życiem, bo jeśli coś tam jest, to by to r--------e nowoodkrytego życia.


@Limitless: Myślę, że kilka lat w temperaturze bliskiej zera absolutnego, całkowita próżnia i wystawienie na działanie promieniowania jonizującego rozwiąże problem - to mniej więcej aparatura musiałaby znieść aby dotrzeć na Europę.
  • Odpowiedz
@mechagodzilla: Zakłada się że do przebrnięcia przez bariery rozwoju cywilizacyjnego są chwytne kończyny i sposób komunikacji. A co do rozpatrywanego przypadku to chyba ich technika byłaby w innym znaczeniu niż naszym. A ciężko teoretyzować o warunkach powstania czegoś czego nie rozumiemy i ciężko nam jest sobie to wyobrazić ;)
  • Odpowiedz
@mechagodzilla: Polecam kolejne części Odysei Kosmicznej Clarke'a - tam jest co nieco o tym, co się stało gdy Monolit zamienił Jowisza w gwiazdę, pokrywa na Europie stopniała i jak pod jego nadzorem rozwinęło się tam całkiem ciekawe życie.
  • Odpowiedz
Zakłada się że do przebrnięcia przez bariery rozwoju cywilizacyjnego są chwytne kończyny i sposób komunikacji


@klops89: Delfiny się komunikują. Orki podobnie. Ławice małych rybek też. Ponad wszelką wątpliwość. Z tym, że w moim mniemaniu to założenie jest błędem ponieważ obca cywilizacja nie musi być podobna do naszej. Owszem, będzie wspólny mianownik ze względu na prawa rządzące we wrzechświecie ale przecież ani wszystkich nie znamy ani nie muszą obowiązywać wszędzie takie
  • Odpowiedz
@mechagodzilla: dobra znalazłem film na którym sie opierałem. Chodzi o to co czyni dane żywe organizmy inteligentnymi. I jako że tylko ludzie posiadają te cechy mogli wykształcić inteligencję na przełomie lat (nie ma gwarancji że te trzy cechy dadzą Ci pewną inteligencję na danym etapie rozwoju ale bez tego nie masz tych szans w ogóle). I wracając do Twojego pierwszego pytania: jakie byłyby bariery takich hipotetycznych podwodnych cywilizacji - to
klops89 - @mechagodzilla: dobra znalazłem film na którym sie opierałem. Chodzi o to c...
  • Odpowiedz
@dybligliniaczek: troche mylisz pojecia, a swoj post ilustrujesz gifem który kompletnie nie dotyczy tego, o czym mówisz. Jowisz chroni wewnetrzny Uklad Sloneczny, jak najbardziej, ale nie przed planetoidami, a kometami. Jowisz w zadnym wypadku nie stoi na drodze pomiedzy Ziemia, a wiekszoscia planetoid (co widac na Twoim gifie), komety natomiast kraza po orbitach ktore zahaczaja o wewnetrzny Uklad Sloneczny i tam moga rzeczywiscie siac zniszczenie. Przykladem komety zmierzajacej w mniej
  • Odpowiedz
@Eestel: Pomijając fakt, że Jowisz świeci już teraz (w dalekiej podczerwieni na przykład), to wystarczyłoby mu dodać jakie 12 tyle mas i fuzja deuteru zapewniłaby świecenie bardzo czerwonym, ale dobrze widzialnym światłem. Od 65-70 mas Jowisza zaczynają się dopiero gwiazdy i reakcja spalania wodoru.

Bardzo fajna inicjatywa z planetonewsami :)
  • Odpowiedz
@stepBYstep: Masz rację. Nawet przeciwnie: oddziaływanie grawitacyjne Jowisza na pas planetoid może wybić jakąś w kierunku planet skalistych. Obserwowanie animacji tych planetoid i tego jak ich orbity są zakrzywione przez grawitację Jowisza robi na mnie niesamowite wrażenie ;)
  • Odpowiedz
@Codziennie_Niskie_Ceny: nikt Ci chyba nie odpowiedział. Jowisz się kurczy ale kiedyś ten proces się zatrzyma. Po prostu ciśnienie materii w centrum planety powstrzyma dalsze zapadanie się Jowisza i zostanie osiągnięty stan równowagi. Warunki w jakich to nastąpi będą zbyt "łagodne" (mimo wszystko za małe ciśnienie i temperatura) by rozpocząć reakcję termojądrową.
  • Odpowiedz
@Skrzypibut: najzimniejsze brązowe karły mają temperaturę około 20 stopni Celsjusza. Jowisz jak wiadomo, jest dużo chłodniejszy i ma zdecydowanie za małą masę, by mógł promieniować większą ilość energii. Tym samym nie może zostać uznanym za brązowego karła. Z tego co wiem, nie jest zdolny do syntezy deuteru i nigdy nie był.
  • Odpowiedz
@Eestel: Temperaturę efektywną brązowych karłów typu Y określa się na <500K. Najzimniejszy znany brązowy karzeł ma temperaturę szacowaną na 250K i masę 3-10 mas Jowisza. Do syntezy deuteru potrzeba masy powyżej ~13 mas Jowisza.
  • Odpowiedz
Gdzieś tam, hen daleko, p--------a ta niewyobrażalnie wielka i k------o ciężka kula gazu na której wszystko się kotłuje. Jakie to piękne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz