Wpis z mikrobloga

Czas na dłuższą wizytę w układzie Jowisza. Planeta, która w renesansie zmieniła sposób postrzegania kosmosu kryje w sobie wiele ciekawostek i kilka nierozwiązanych do dziś zagadek.

Zwykło się mówić, że Jowisz jest „królem” planet Układu Słonecznego. To miano jest jednak w pełni uzasadnione. Waży bowiem ponad dwa razy więcej niż pozostałe planety razem wzięte. Jest tak masywny, że powoduje przesunięcie się środka ciężkości naszego Układu ponad górne warstwy atmosfery Słońca co sprawia, że dla hipotetycznych obserwatorów, śledzących je z jakichś odległych planet sprawia ono wrażenie, jakby "bujało się na boki".

Spora masa sprawia, że Jowisz nieco różni się od pozostałych znajdujących się w naszym systemie ciał. Przede wszystkim dlatego, że emituje więcej ciepła, niż sam otrzymuje od Słońca. Dzieje się tak dlatego, że ten ogromny glob bardzo powoli (w tempie kilku centymetrów rocznie), lecz nieustannie się kurczy. Choć mówi się, że jest swego rodzaju „nieudaną gwiazdą”, czyli obiektem, który zgromadził zbyt mało materii, by jego masa wywołała reakcje termojądrowe, do osiągnięcia masy krytycznej zabrakło mu sporo. Aby zacząć świecić, musiałby być około 70-75 razy cięższy.

Jowisz posiada cztery główne księżyce, z których największy, Ganimedes, jest większy niż Merkury – najbliższa Słońcu planeta Układu. Pod ich powierzchnią przypuszczalnie znajdują się oceany ciekłej wody, co pozwala spekulować na temat powstania tam życia.

#mirkokosmos #kosmos #fizyka #astronomia #ciekawostki
E.....l - Czas na dłuższą wizytę w układzie Jowisza. Planeta, która w renesansie zmie...

źródło: comment_0zyUvRwa9f98PJQzXaKwQQPeyAapEclE.jpg

Pobierz
  • 61
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Eestel: Nie przypuszczałem, że satelity niektórych planet Układu Słonecznego mogą być większe od innych planet tworzących ten sam układ (Ganimedes>Merkury). Zawsze w mojej świadomości było obecne stwierdzenie, że planety są większe od księżycy. Dzięki, ta ciekawostka zrewidowała moją wiedzę.
  • Odpowiedz
@plnk: Nie chyba ale na pewno, kiedyś w książce pt. "Planety" Youngera i McNaba było porównanie i Ziemia jak najbardziej się mieściła, a nawet Wielka Czerwona Plama była większa
  • Odpowiedz
@Eestel: warto też dodać że ogromna grawitacja Jowisza jest swoistym "ochroniarzem" Ziemii. W historii wszechświata Jowisz przyjął kilka ogromnych ciosów (asteroid, małych komet), które prawdopodobnie mogły zmierzać w kierunku naszej planety.
  • Odpowiedz
@92Gruszka: @Eestel: to znaczy że ta trąba lata po całej planecie? zawsze gdy widze zdjęcie Jowisza ona jest w prawym dolnym rogu jakby stała w miejscu :) i w ogóle co ją trzyma tak długo przy życiu? Obieg powietrza w okół planety?
  • Odpowiedz
@DarkAlchemy: Raczej się nie doczekasz :( Nie potrafimy dowiercić się do jezior ukrytych pod lodem na Ziemi - jezioro Wostok, a co dopiero wiercenie w Europie. Wostok jest 4km pod lodem, a ocean na Europie 10-15km pod powierzchnią. No i wedle standardów musimy zrobić to sterylnie, nie możemy "zainfekować" Europy Ziemskim życiem, bo jeśli coś tam jest, to by to r--------e nowoodkrytego życia.
  • Odpowiedz