Wpis z mikrobloga

Jakby komuś wpadł pomysł "zbudujmy PC w małej obudowie desktop-slim" - to niech się nie da nabrać na obudowę Chieftec FN-02B - takiego guana i szajsu to nie widziałem, codegen to przy tym koneserstwo i bogactwo.

Pozornie - na fotkach od biedy ok, mała fajna obudowa.

Praktycznie:

- jakiś debil wybrał zasilacz (SFX-350VS-L) do tego, co ma tylko 2 wtyczki zasilające SATA, ale najgorsze że w takiej odległości od siebie - że nie ma najmniejszych szans zasilić dysk i dvd na raz (napędy są 90stopni względem siebie, wtyczki mają ~8cm między sobą kabelka, nie da się włożyć do dysku i do napędu...). Nie wiadomo po co - za to są wtyczki 2x Molex i fdd, gdzie fdd tam nie włożysz nigdy...

- blacha jest tak cienka i giętka, że przypomina skrzyżowanie kartki papieru z modeliną. Kiedyś czekoladki pakowali w grubsze sreberka... W palcach można to ugniatać i wyginać, przy wkładaniu wtyczki sieciowej tylny panel (całej obudowy!) wygina się tak, że się obudowy już zamknąć/otworzyć nie da.

- przewiew i chłodzenie (nie) pomyślane wcale.

Ta boczna kratka wentylacyjna co ją widzicie na fotce poniżej ... prowadzi do nikąd, do bocznej blachy zasilacza, jest ślepa. Za to zasilacz ciągnie powietrze "spod" obudowy... i wyrzuca je pod przedni plastik, spod którego niebardzo ma jak się wydostać. Po 3 dniach pracy jest tam nabite więcej kurzu niż w mojej piwnicy.

#pc #obudowy #chieftec #komputery
Pobierz
źródło: comment_nT3O4vZ0CTulpp2luBzpe42dlhTCrplW.jpg
  • 6
@Supercoolljuk2: @white_duck: sztywność dało by się załatwić przez odpowiedni kształt, wygięcia, itd. Wystarczy wygiąć w L albo U - i element jest wielokrotnie sztywniejszy. I tak zrobiono - krawędź tyłu jest wygięta w L, tylko że jakiś #januszinzynier zapomniał o kartach rozszerzeń. Więc zrobili "sztywne" L a potem nagle wycięte to wzmocnienie - wywalone na śledzie kart - i efekt jest taki, że cały tył obudowy się gnie jak papier:
Pobierz
źródło: comment_IV1kzO4ERF1SYUJyBYl68ihQPA6Xs6Nn.jpg
@hrumque: To nawet bardzo przykra sprawa. Mój antyczny big tower np. boczne ścianki ma grube na przynajmniej 1mm (suwmiarkę mam w garażu, przyłożyłem wycięty kiedyś fragment do linijki :D). W pozycji pionowej mogę na nim stanąć a na boku mógłbym pewnie usiąść i nic by się nie stało. Tyle, że ta moja obudowa pewnie nie jest wiele młodsza ode mnie a więc pochodzi z czasów, w których były inne priorytety przy
@white_duck: zmontowałem chyba tysiące PCtów w różnych obudowach, bardzo dużo w róznych chieftecach. Robią (robili) całkiem sensowne (i w sensownej cenie) obudowy, np małe mATX z serii Smart http://content.hwigroup.net/images/products/xl/056947/chieftec_smart_sg01_black_350w.jpg z niegłupim wlotem powietrza całym przodem obudowy, albo mesh z siatką, która całkiem dobrze filtruje kurz http://proline.pl/pic/chief-cd-01b-b-350_0.jpg (no i oczywiście - duże porządne obudowy ATX, ale ja takich prawie wcale nie stosuję).

Od paru lat zasilacze mieli marne (serie GPS itp, wentylatory