Wpis z mikrobloga

... jak lew jest król dżungli

Szczupak to jest król wody jak lew jest król dżungli


zwykł mawiać pewien słynny fanatyk wędkarstwa. Mimo, że tekst ten wszedł już na stałe do kanonu mirko i bez wątpienia jest to jeden z #cytatywielkichludzi to jednak wciąż zawarty jest w nim spory przyrodniczy błąd.

Otóż po pierwsze trzeba powiedzieć, że lwy nie są wcale związane z ekosystemem dżungli, a z obszarami otwartymi, bezleśnymi równinami, głównie sawannami. Dawniej ich zasięg rozpościerał się także na obszary półpustynne i stepowe - zamieszkiwały one nawet Bałkany, południową Francję i Włochy oraz równiny pod Kaukazem. W Amerykach wymarły na początku holocenu, ok. 10 tys. lat temu, w europejskiej części Cesarstwa Rzymskiego wytępiono je do II w. n.e., a na Zakaukaziu odnotowywano lwy jeszcze w X w. W 1942 roku zastrzelono ostatniego żyjącego na wolności lwa w Afryce Północnej.

Właściwie oprócz afrykańskich sawann jedynym miejscem na świecie gdzie lew przetrwał na wolności jest rezerwat Gir Forest w skrajnie zachodnich Indiach. Jest to ostatnie refugium oddzielnego gatunku lwa azjatyckiego (na zdjęciu). Populacja jest bardzo zagrożona wyginięciem. Nadal jednak nie mamy do czynienia z dżunglą - Las Gir to suchy las liściasty, podobny do scrubu, czy sawanny drzewiastej.

Warto zatrzymać się przy Indiach, bowiem dżungla jest określeniem wilgotnego lasu równikowego, właściwie zarezerwowanego dla południowej Azji. Księga Dżungli traktuje właśnie o przygodach chłopca z Indii, a nie z Kongo, czy Brazylii. Z dżunglą mamy więc do czynienia w Indiach, Indochinach, Indonezji etc., a np. w Ameryce Płd. bardziej odpowiednią nazwą jest selva (a ogólnie najlepiej mówić las równikowy).

Tak więc lew ani nie jest królem dżungli, ani nawet lasu równikowego, a tak w ogóle to nawet nie królem, bo najbardziej zabójczymi zwierzętami sawann są nosorożce [cool][cześć]

Należy też wypunktować jeszcze jeden lapsus pojawiający się coraz częściej w życiu codziennym. Zwłaszcza przy okazji

e̶k̶o̶l̶o̶g̶i̶c̶z̶n̶y̶c̶h̶ sozologicznych działań Greenpeace'u w proteście przeciw deforestacji równikowych lasów Brazylii często używa się sformułowania lasy tropikalne. Oksymoron. Tropik to zapożyczony z łaciny synonim słowa zwrotnik.

Zwrotnik ≠ równik, scusi ( ͡° ʖ̯ ͡°)


#gdziekawostki #geografia #ciekawostki #biologia #zwierzeta #smiesznypiesek #mojstarytofanatyk
Enmebaragesi - ... jak lew jest król dżungli


 Szczupak to jest król wody jak lew je...

źródło: comment_VPTNKIaEyOkyff3m2JswXsxIcfXUyOCe.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
@Bartek2016: @jombsik: Dziękuję bardzo, cieszy mnie, że się podoba ()

@choleryk: Oksymoron zawsze rozumiałem jako zdanie/frazę zawierającą wewnętrzną sprzeczność - "suchego przestwór oceanu" czy "ciemne światło" nie różni się dla mnie niczym od "tropikalnego lasu równikowego"
  • Odpowiedz
sformułowania lasy tropikalne


@Enmebaragesi: Mnie się wydaje, że oksymoron to zestawienie dwóch wyrazów, a w przypadku użytego przez Ciebie wyżej zwrotu, oksymoronem tego nazwać raczej nie można.

W każdym razie, wpis jest świetny i bardzo ciekawy, wrzucam tag do obserwowanych :)
  • Odpowiedz
@Enmebaragesi: To, że tropik pochodzi z łaciny i oznacza zwrotnik, nie znaczy, że las zwrotnikowy to las położony na zwrotniku. Cytując sjp: "tropik - strefa położona między zwrotnikami Raka i Koziorożca; tropiki;". Tak więc równikowy las tropikalny nie jest oksymoronem.
  • Odpowiedz