Wpis z mikrobloga

#matematyka #studia #ciagi #analizamatematyczna #pomocy #uek

Proszę o pomoc, ponieważ jutro mam kolosa z matmy, a przykład, który robię pojawi się na kolosie. Przykład zrobiłem następująco. Jednak ten sposob i to rozwiązanie wg mojego ćwiczeniowcy jest błędne. Twierdzi on że nie może pozostać jedna druga do potęgi n a to będzie równe zero i to rozwiązanie jest złe. Ktoś coś pomoże?
t.....t - #matematyka #studia #ciagi #analizamatematyczna #pomocy #uek 



Proszę o p...

źródło: comment_wsuQf0k54YDHLmm5rfS5fCBJ8XYBm81q.jpg

Pobierz
  • 37
  • Odpowiedz
@japer: odpowiedział mi coś w sensie, że "nie może być coś takiego jak jedna druga do potegi n. Trzeba to rozwiązać inaczej"

pokazywałem mu właśnie to samo co na kartce
  • Odpowiedz
Ogólnie tutaj jest niezła jazda. Średnio się znam ale mniej więcej wiem o co chodzi. Musisz z początkowego wzoru wyprowadzić wzór przypominający wzór na liczbę e (Eulera) i potem go przekształcić, żeby już nie przypominał tej liczby tylko był tym wzorem :)
  • Odpowiedz
@t3rror1st: Może być tak, że granica może równać się e. Jeśli masz doczynienia z takim równaniem, że:

(a(n+1)/a(n))^n

to masz doczynienia z granicą e.

Sprawdź, jak ma się licznik do mianownika i czy możesz go rozpatrywać jako jeden i ten sam ciąg. Dąż do jednej z postaci: albo tej na górze, albo (1+1/n)^n.
  • Odpowiedz
@t3rror1st: dawno nie liczyłem granic, ale tak na chłopski rozum to jest dobrze, musi być zero. Pewnie ćwiczeniowcowi chodzi o to, żeby to robić jakimś konkretnym (zautomatyzowanym) sposobem, przez co nawet potem tak na prawdę nie rozumiesz skąd się bierze wynik ( ͡° ͜ʖ ͡°).
  • Odpowiedz
@comfortablynumb: no wynik jest dobry, bo faktycznie jest zero. Ale moj sposob rozwiazania jest wg niego zły, tutaj musi być jakieś przekształcenie czy coś, bo mowił że moj zapis jest "niepoprawny matematycznie", stąd piszę :)
  • Odpowiedz