Wpis z mikrobloga

Podlaski bastion SLD i mniejszość polska - cz.2

Polska jest bardzo jednolitym etnicznie krajem, z zaledwie 1,77% ludności niepolskiej (wg spisu powszechnego z 2011 roku 1,55% zadeklarowało narodowość niepolską, a 0,22% polską jako dopiero drugą narodowość - tak, istnieje możliwość deklaracji wielu narodowości). Są jednak w kraju takie gminy gdzie nie dość, że mniejszości są liczne to nawet przeważają liczebnie nad Polakami.

Mogłoby się wydawać, że skoro najliczniejszą mniejszością są Niemcy, co więcej, współzamieszkujący obszar Śląska Górnego i Opolskiego ze Ślązakami, to tam można się spodziewać tego typu gmin. Jednak najbardziej zróżnicowaną etnicznie krainą Polski jest wspomniane we wcześniejszym wpisie Podlasie i to tam jest najwięcej, bo aż 5 takich gmin.

Mniejszość białoruska stanowi większość w gminach: Dubicze Cerkiewne, Czyże, Orla i Hajnówka (wiejska)

Mniejszość litewska dominuje przy granicy z Litwą, ale tylko w jednej gminie - Puńsk

W przypadku Śląska napotykamy na niemały problem. Oficjalnie, wg ustawy, status mniejszości mają np. mniejszość białoruska, niemiecka, łemkowska, kaszubska (jako oddzielna społeczność z innym językiem) etc. ale nie... śląska. W związku z tym oficjalnie jedynie pięć ww podlaskich gmin jest gminami dla Polaków mniejszościowymi. Gdyby jednak na Śląsku jako odrębnych etnicznie do Niemców doliczyć Ślązaków, wtedy pojawiłyby się dwie kolejne takie gminy: Zębowice i Strzeleczki.

To jednak nie koniec wyliczanki. W gminie Narew (podlaskie) pomimo tego, że Polaków jest najwięcej nie mają oni większości (stanowią 49,8% ludności; dane z 2002) - do podobnej do Polaków liczby Białorusinów dochodzi tam jeszcze kilkanaście osób narodowości ukraińskiej.

Dziwna sytuacja ma miejsce w gminach Cisek i Walce (opolskie), gdzie mimo, że Polaków jest mniej niż Niemców i Ślązaków razem wziętych... to i tak nie mają tu oni większości. Dzieje się tak dlatego, że na terytoriach wymieszanej ludności ludzie częściej odmawiają odpowiedzi na pytanie o narodowość. Podczas spisu 2002 w gminach tych zrezygnowało z takiej deklaracji odpowiednio 659 (9,4% ludności gminy) i 818 (13,2%) osób.

Najmniej polską gminą jest gmina Dubicze Cerkiewne (16,6% Polaków, 81,3% Białorusinów; dane z 2002)

Jednak gminą, w której pojedyncza mniejszość jest najsilniej reprezentowana pozostaje sąsiednia gmina Czyże (81,8% Białorusinów, 16,8% Polaków; dane z 2002)

Poniżej mapka gmin, w których mniejszości narodowe stanowią ponad 10%

jasnoniebieski - ponad 10% mniejszości (dane z 2011)

ciemnoniebieski - ponad 20% mniejszości (dane z 2011 - nieuwzględniona mniejszość śląska, przybyłoby klika gmin w woj. śląskim i opolskim - dane ze spisu 2011 nie są jeszcze w pełni opublikowane online)

ciemnoszary - gmina Narew (patrz wyżej)

niebiesko-szary - gminy Cisek i Walce (patrz wyżej)

czarny - ponad 50% mniejszości (dane z 2002)



#gdziekawostki #ciekawostki #geografia #demografia
Pobierz Enmebaragesi - Podlaski bastion SLD i mniejszość polska - cz.2



Polska jest bardzo ...
źródło: comment_XSKn7tOSSzIvq2BvQLOwuv5QqgIHuQlQ.jpg
  • 8
@Stadler: wybory parlamentarne 2011:

Dubicze Cerkiewne - SLD 45,5%; PO 21,8%; Palikot 13,1%

Czyże - SLD 52,9%; PO 22,6%; Palikot 8,9% (ciekawostka - na KNP 0 głosów)

Hajnówka (wiejska) - SLD 42,8%; PO 26,8%; Palikot 15,0%

Orla - SLD 43,9%; PO 25,7%; Palikot 13,1%

Narew - SLD 42,0%; PO 25,6%; PiS 13,9% (Palikot marne 10,0%, ciekawostka - na KNP 0 głosów)

Puńsk - PO 38,5%; PSL 31,5%; Palikot 8,5% (SLD marne
@Enmebaragesi: O k#$a moje okolice! Z tymi Białorusinami to jest tak, że rozmawia dwóch takich ze sobą, stoisz obok, pytasz co oni tam pier@#ą, a oni ździwieni, że lokalnego języka nie rozumiesz. Dubicze w ogóle nie przypominają wyglądem Polskich okolic, ja tam się czuję jak na Ukrainie (na Białorusi nigdy nie byłem). Ogólnie ludzie z dziwnym charakterem, lepiej z nimi nie żartować bo to istne pole minowe :)