Wpis z mikrobloga

Dziś w skrzynce znalazłem "gazetkę" jednego z lokalnych (lewicowych rzecz jasna) komitetów wyborczych, a w niej takie oto cudeńko:

"Logika dobrego długu, czyli dlaczego warto się zadłużać"

Najlepszy moim zdaniem fragment pozwoliłem sobie zaznaczyć, ale generalnie polecam całość. ( ͡º ͜ʖ͡º)

#bekazlewactwa #lewackalogika #ekonomia #wyborysamorzadowe2014 #4kuce #4konserwy
xvovx - Dziś w skrzynce znalazłem "gazetkę" jednego z lokalnych (lewicowych rzecz jas...

źródło: comment_yocA8IappqRMohjURm3lzuwmGwvZKcS4.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@xvovx: W tym artykule jest sporo racji:) W przypadku państw szacuje się, że optymalne zadłużenie jest pomiędzy 20-30% PKB, nie ma niestety reguły wszystko zależy od reputacji państwa w oczach inwestorów. Dowodem niech będzie Norwegia. Mają spore nadwyżki z ropy i zadłużenie właśnie na poziomie 25% PKB Dlaczego? Bo się to opłaca. Z bogatych krajów chyba tylko Libia nie miała zadłużenia ale oni nie mogli liczyc na taki tani kredyt jak
  • Odpowiedz
W przypadku państw szacuje się, że optymalne zadłużenie jest pomiędzy 20-30% PKB


@barxik:

Optymalne zadłużenie zarówno w przypadku państw/miast/województw/gmin jak i firm, oraz osób prywatnych wynosi 0% PKB/budżetu. Wszystko powyżej tej kwoty to stan, z którego należałoby jak najszybciej wyjść. Każdy dług (nawet ten inwestycyjny) jest kosztem dla budżetu i żadne zaklęcia "finansistów" tego nie zmienią. A koszty mają to do siebie, że należy je w możliwie maksymalnym stopniu minimalizować.

I
  • Odpowiedz
Z bogatych krajów chyba tylko Libia nie miała zadłużenia ale oni nie mogli liczyc na taki tani kredyt jak Norwegia.


@barxik: To dlaczego Niemcy uchwalili zrównoważony budżet skoro mogą pożyczać bardzo tanio? (ostatnio nawet wręcz na ujemny procent)
  • Odpowiedz
@xvovx: W przypadku przedsiębiorstw funkcjonuje takie pojęcie jak koszt kapitału własnego. Trudno go wyliczyc dokładnie ale są modele, ktore w przyblizeniu go wyliczają np CAPM. Istnieje tez cos takiego jak dzwignia finansowa. Załóżmy ze przedsiębiorstwo korzysta z finansowania obcego odestkowego w wysokosci 30% kapitalow ogółem to jesli akcjonariuszom wychodzi koszt kapitału własnego wyzszy niz kapitału obcego lepiej dla nich jest wyplacic sobie zysk w formie dywidendy niz przeznaczyc go redukcję zadłużenia.
  • Odpowiedz
@barxik:

W przypadku przedsiębiorstw funkcjonuje takie pojęcie jak koszt kapitału własnego. Trudno go wyliczyc dokładnie ale są modele, ktore w przyblizeniu go wyliczają np CAPM. Istnieje tez cos takiego jak dzwignia finansowa. Załóżmy ze przedsiębiorstwo korzysta z finansowania obcego odestkowego w wysokosci 30% kapitalow ogółem to jesli akcjonariuszom wychodzi koszt kapitału własnego wyzszy niz kapitału obcego lepiej dla nich jest wyplacic sobie zysk w formie dywidendy niz przeznaczyc go redukcję zadłużenia.
  • Odpowiedz