#anonimowemirkowyznania
Hej. Chcę z różową wziąć kredyt na mieszkanie w stanie deweloperskim. Jak wygląda kwestia startu spłaty pierwszych rat? Jest możliwość na początku spłaty samych odsetek w czasie wykańczania lokalu oraz wystartowania ze spłatami pełnych rat (kapitał+odsetki) dopiero po wykończeniu mieszkania pod klucz? Trochę ciężko jednak byłoby płacić całość raty kredytowej i w tym samym czasie opłacać wynajem.
#nieruchomosci #kredyt #kredythipoteczny

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Czachaaa: Wydaje się to takie proste, ale w praktyce tracisz prawo do zarządzania własnym majątkiem - taka upadłość zabezpiecza tylko podstawowe potrzeby życiowe
  • Odpowiedz
Czy to ja jestem jakiś p----------y, czy pakowanie się teraz w kredyt pod budowę domu to istne kamikadze?
Bo jak słyszę, że znajomi biorą 700 000zł to mi korki w--------a. Przecież jak podniosą stopy procentowe to to jest ze 30 lat spłacania po 3000zl miesięcznie za dom który jest warty połowę tego bo ceny materiałów p------o.

#pytaniedoeksperta #hipoteka #kredythipoteczny #kredyt #budowadomu
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Czachaaa: Zacznijmy od tego, że wielu ludzi nie rozumie do końca, co to są stopy procentowe i na jakich były poziomach. Po drugie tak jak kiedyś frankowicze zakładają, że nie pójdą mocno w górę (xD) albo że jakoś to będzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Mathieu_gbw: no właśnie, tyle że teraz w umowach jest obowiązek przedstawiania symulacji co się stanie jeżeli stopy spadną/wzrosną.
Koleżanka mojej kobity jak z nią o tym rozmawiałem to stwierdziła, że jak stopy wzrosną do 2% to jej to nie ruszy bo co to jest 2% przy racie 1400zł xDDDDDDDDD
  • Odpowiedz
@JestemPrzegrany782: nie chcę cię martwić, ale spoty, które puszczają w radiu: "nie bierz kredytu pod korek, bo mogą się zmienić stopy procentowe" oznaczają tylko tyle... że wkrótce podniosą...
  • Odpowiedz
Obecnie WIBOR 3m wynosi 0.22%. Wiadomo że Glapa prędzej czy później p--------e w cymbał i stopy wzrosną. Staram się więc trochę dokształcić w temacie zanim skontaktuje się z radcą finansowym, i miałbym 2 pytanka do może bardziej obeznanych:

1. Wzrost wiboru z 0.22 do 4%, przy 2% marży dawałby wzrost raty średnio o 60%, dobrze liczę? Czyli np z 1500zl do 2400.

2. Są jakieś źródła, oprócz tych historycznych np., Pozwalające mniej
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Zoriuszka: zmiany na swiecie ktore obserwujemy maja wymiar historyczny i epokowy; powinieneś więc rzucić okiem na historyczny wykres WIBOR a nie tylko sugerować się stopami w ostatnich latach wielkiego dobrobytu. Tu wykres:

https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/KNF_ryzyko_stopy_procentowej_20-03-2015_40899.pdf

WIBOR3m 23 lata temu wynosił około 25% (!!!) więc przy tak wielkich wydarzeniach gospodarczych na świecie które dzieją się teraz, nie ma powodów dla których można ten fakt pominąć. Trzeba brać pod uwagę nawet takie wartości. Sadze nawet, ze
  • Odpowiedz
@Zoriuszka:
1. Stopy procentowe to nie to samo co WIBOR 3/6/12M
2. Glapiński naśladuje ruchy EBC i FED i nie zanosi się na szybkie zmiany stóp.
3. Gdyby nawet podnosili to ich poziom skutkujący WIBORem 3M w wysokości 4% jest surrealistycznie wysoki.
4. Źródła historyczne są nic nie warte w kontekście Polski.
  • Odpowiedz
Mam pytanie odnośnie zakupu działki budowlanej.
Chciałbym kupić działkę w celu zlokowania pieniędzy. Kupić i na razie nic tam nie robić na pewno przez najbliższe 5-8 lat.

Działka ma 10 arów, są dla niej wydane warunki zabudowy, prąd i woda w granicach.

Tutaj się rodzi moje pytanie. Jakie są roczne koszty utrzymania takiej działki na której nic sie nie robi? Są jakieś dodatkowe obowiązki albo rzeczy o których trzeba pamiętać?
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@sprynek:Generalnie to tylko podatek od gruntu, rolnego. W zależności od klasy gruntu, przy czym bodajże klasy 5 i 6(piaski) albo 4-6 są zwolnione z opłat. Dopiero po wybudowaniu domu i odbiorze działka jest przekształcana w dokumentach na budowlaną i podatek od grujtu jest wyższy ale i tak za cały rok to coś koło 300 zł.

Poza tym przydałoby się ogrodzić, tak jak ktoś pisał, stemple plus siatka leśna 2 klasy,
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@sprynek: płacisz podatek od gruntu do gminy i tyle. Cała reszta to dodatek do typu grodzenie, wypożyczenie kosy spalinowej 75zl/dzień raz na dwa miesiące
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
W jakich bankach przy braniu kredytu gotówkowego nie będą wymagali jakichś zaświadczenie o zarobkach czy zatrudnieniu?

Nie chce mieszać mojego pracodawcy w mój kredyt i fajnie by bylo jakby scany umów i wyciągi bankowe z wypłatami stykły

#kredyt #kredyty #banki
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Anty_Chryst: getin do 50tys zł na samych wpływach z 3mcy ale mogą zadzwonić do pracodawcy.
mbank wystarczy wyciąg z pełnych 6mcy i na tej podstawie będzie decyzja.
Santander - oświadczenie o dochodzie i 6 wpływów.
  • Odpowiedz
#anonimowemirkowyznania
#oszczedzanie #pieniadze #kredyt

Zastanawiam się nad pewną sprawą. Mam 38 lat, żonę i dzieci, posiadam już własny dom i sensowne auto, oprócz tego mam jakieś 80k w ETF i akcjach, 10 złotych monet, około 200k poduszki finansowej oraz mieszkanie, które wynajmuję. Ogólnie sporo kasy mam z spadku, ale też prowadzę mniejsza firmę więc jakoś tam sobie w życiu radzę.
Ostatnio remontowałem sobie salon oraz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki potrzebuje wziac niewielki kredyt ok 5k ze tak powiem na już jednak narazie nie mam umowy w pracy ani nic takiego wiecie gdzie bym cos dostał na normalnych warunkach? #pytanie #kredyt #pozyczka
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jak wyglada procedura zakupu mieszkania w inwestycji która jeszcze nie jest rozpoczęta? Oczywiście chodzi mi o to jak to jest kredytowane? Powiedzmy, że mieszkanie kosztuje np. 300tys i kupuje je na kredyt. W którym momencie zaczynam go spłacać?
#kredythipoteczny #nieruchomosci #hipoteka #kredyt
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Bl00man: Zwykle zakup na rynku pierwotnym nieruchomości będącej w budowie zaczyna się od podpisania umowy rezerwacyjnej. Służy ona głównie do uzyskania kredytu. Po otrzymaniu wstępnych decyzji finansowych i podpisaniu umowy deweloperskiej wydawana jest decyzja ostateczna*. Po podpisaniu umowy kredytowej z bankiem następuje wypłata kredytu w transzach czyli ratach na rachunek powierniczy prowadzony dla dewelopera przez bank. Harmonogram płatności rat jest zwykle ustalany na podstawie harmonogramu budowy inwestycji.

*w niektórych bankach
  • Odpowiedz
@marcpol: czyli standardowo najpierw notarialnie podpisywana umowa deweloperska a dopiero później podpisana umowa kredytowa?


@hatemyself: Tak.

Czy bank może zakwestionować lub ingerować w umowę deweloperską jeśli coś im się nie spodoba?


@hatemyself: Co do zasady nie.
  • Odpowiedz
Jak wygląda teraz czas całej procedury kredytowej w bankach? Tzn które są najszybsze i ile w praktyce wychodzi?
Pytam bo jestem na etapie podpisywania umowy przestępnej i chciałbym sobie bezpieczny okres na załatwienie ustalić.

Rynek wtórny, mieszkanie. 2 umowy o pracę na nieokreślony. Wkład wyraźnie wyzszy niż 20proc. Zdolność bez problemów.
#kredythipoteczny
#kredyt
#mieszkanie
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@rydzo: Czas procesowania wniosków jest różny i zależy od konkretnego banku. W przypadku obecnie szybkich banków takich jak PKO BP, BNP Paribas, mBank czas procesowania wniosku to obecnie około jednego miesiąca. Wolniejsze banki takie jak Santander potrzebują nawet ponad trzech miesięcy na wydanie decyzji.
  • Odpowiedz
@absoladoo: podpisuje umowę z BNP więc możliwe że mój doradca wycofa wniosek z ING.
Z tego co się orientuję to na ten moment nastawiaj się na min 2 miesiące czekania.
Jest na FB fajna grupa dot Kredytów hipotecznych, polecam dołączyć
  • Odpowiedz
@AndzejGolara: Słuchaj stary, 500k to sporo pieniędzy, natomiast jeżeli będziesz czekał to nigdy się nie doczekasz. Ludzie biorą kredyty, jeżeli czujesz taką potrzebę to to zrób. Nie licz na "pękniecie" bańki bo ona już pęka tysiąc lat u rekinów biznesu wykopkowych. Natomiast gdyby każdy myślał że zbankrutuje w przyszłości to każdy by mieszkał w piwnicy u matki.
  • Odpowiedz
#anonimowemirkowyznania
Witam szanowne Mirki oraz Mirabelki.
Chciałem Wam przedstawić moją pokręconą sytuację dotyczącą budowy domu, kredytu i poprosić ewentualnie o Waszą opinię. Wiem, że to tylko portal ze śmiesznymi obrazkami, ale i tak lubię Was się poradzić czasami :D

Buduję dom, 120m2, prace fundamentowe zaraz kończe i zaczynam parter. Robię i będę robił jeszcze długo 75% sam żeby było taniej. Kredyt bym chciał brać na początku przyszłego roku, prawdopodobnie będę
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@AnonimoweMirkoWyznania: > Żona ma 3000zł z umowy na czas nieokreślony i 1000zł ze zlecenia. Ja prowadzę JDG i co tu dużo mówić, jak PIS nas okrada to ja nie jestem dłużny i na chwilę obecną wykazuję dochód rzędu 500zł miesięcznie. Realnie jest to w zależności od miesiąca 8 - 10 tyś, czasami i więcej.

Jesteś zwykłym oszustem ( ͡° ͜ʖ ͡°) wzrost cen materiałów sprawi że
  • Odpowiedz