@moon_bluebird: L1, L2, L3 to faza. Na załączonym obrazku prąd normalnie płynie przez obciążenie (niebieskie) z L3 do PEN do zera w transformatorze osiedlowym. Gdy urwać PEN w rozdzielni (czerwony krzyżyk), to na PEN pojawia się wysokie napięcie, które idzie na obudowę urządzenia ("dostępne części przewodzące"). Tym samym obudowa "kopie" pełnym napięciem sieciowym.
Możliwa jest również sytuacja z filmu, tylko akurat tam powinno się dymić raczej z czegoś innego. EDIT:
Stara, żeliwna przewodząca kanalizacja plus obowiązkowe chyba w UK połączenie wyrównawcze plus dość typowa usterka "urwany przewód PEN". Skutek: prąd z odbiorników w tym obwodzie spływa sobie do kanalizacji.
Komentarze (24)
najlepsze
Gdy urwać PEN w rozdzielni (czerwony krzyżyk), to na PEN pojawia się wysokie napięcie, które idzie na obudowę urządzenia ("dostępne części przewodzące"). Tym samym obudowa "kopie" pełnym napięciem sieciowym.
Możliwa jest również sytuacja z filmu, tylko akurat tam powinno się dymić raczej z czegoś innego.
EDIT:
źródło: comment_16581784346uaztAnDKMnKGfOU3gWk6e.jpg
Pobierzźródło: comment_16581613264Cg8jFspXylWt9asCtCsht.jpg
Pobierz