Podwoiła się liczba dni z temperaturą ponad 50 stopni
Liczba dni w roku, w których temperatura przekracza 50 st. C, podwoiła się od lat 80. Ekstremalne upały występują też na większych obszarach niż dawniej, co stanowi bezprecedensowe zagrożenie dla ludzkiego życia i środowiska - wynika z globalnej analizy przeprowadzonej przez BBC.
lyncz z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 85
Komentarze (85)
najlepsze
@rolnik_wykopowy: To zmieniły się jedynie widełki niepewności pomiaru. Myślisz, że naukowcy nie potrafią sobie poradzić z takimi wynikami?
W latach 80 latały już satelity meteo więc pomiary temperatury były już rozległe i dokładne.
Zagrożonym krajem są np. Indie.
"Meteorolodzy poinformowali, że odnotowano już ponad 2 tysiące nowych historycznych rekordów minimalnej temperatury. Nigdy wcześniej w tych dniach lutego nie było tak skrajnie zimno. Średnia temperatura jest od 15 do 25 stopni niższa od normy z wielolecia."
"Naukowcy ostrzegają, że konsekwencje dla klimatu mogą być bardzo poważne: doprowadzą nie tylko do ochłodzenia i dużo ostrzejszych zim w Europie, ale też do znaczących zmian pogody w Ameryce Północnej i Afryce czy
Dawno i nie prawda. Zresztą - chodzi o rekordy "dzienne", nie absolutne. To znaczy, że mogło być najzimniej 11 lutego, ale nie jest powiedziane że kiedyś 12 lutego nie było zimniej.
Do tej chwili zanotowano w tym roku w USA 426 absolutnych rekordów ciepła i 111 absolutnych rekordów zimna.
W skali globalnej stosunek ten wynosi 704 : 135
https://www.ncdc.noaa.gov/cdo-web/datatools/records
A jak jakaś zima jest wyjątkowo zimna to "HA! wiedziałem że kłamio z tym ociepleniem!"
Sierpień był najzimniejszym i zapewne najbardziej mokrym miesiącem w Polsce od lat.
No ale wiadomo nie patrzymy lokalnie tylko na globalne ocieplenie...
Rozumiem, że przy 50 stopniach wrze połowa objętości wody. Skoro przy 100 stopniach cała objętość - logiczny wniosek dla BBC. Dlatego też ważne jest, aby połowa oceanów nie wyparowała. Stąd taka właśnie statystyka.