Język łaciński i kultura antyczna w podstawie programowej dla szkół średnich
Od 1 września 2020 r. uczniowie pierwszych klas liceów ogólnokształcących i techników będą uczyć się języka łacińskiego i kultury antycznej w zakresie podstawowym. Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało w tej sprawie rozporządzenie.
Zenon_Zabawny z- #
- #
- #
- #
- #
- 511
- Odpowiedz
Komentarze (511)
najlepsze
kultura antyczna? na historii tłucze się to co najmniej 2 razy (a potem zwykle brak czasu na cały wiek XX - co sprawia, że ludzie wiedzą coś o Faraonach i Starożytnej Grecji, ale nie mają pojęcia o wojnie w Indochinach, konflikcie Kubańskim, Zimnej Wojnie, kryzysie paliwowym z lat '70 i o wielu innych rzeczach).
języki. łacina? fajnie, bo pewnie otwiera horyzonty, tylko jakoś nie jestem przekonany. ile z osób w Polsce mówi BIEGLE po angielsku? a ile osób posługuje się komunikatywnie 2 językami obcymi? w Europie ważnym językiem jest Niemiecki (kraje DACH: Niemcy, Austra, Szwajcaria, ale również Luksemburg, i mniejszości w innych krajach) jak wiele osób posługuje się tym językiem na poziomie komunikatywnym?
jak
@secret_passenger: Przede wszystkim filozofia. To jest to czego brakuje bardzo mocno w szkołach. I świetnie nadaje
- dobrze prowadzona może być czymś wręcz zajebistym, ale prowadzona źle będzie wkuwaniem na pamięć tego który filozof napisał którą książkę
Komentarz usunięty przez moderatora
Łacina nie będzie obowiązkowa. Można się rozejść.
Z resztą łacina i filozofia, a także inne wynalazki (historia muzyki, historia sztuki) znajdują się w podstawie programowej dla szkół ponadgimnazjalnych od 2012 roku. W roku 2015 można już było pisać z nich maturę:
Dowalmy plastykę/muzykę/filozofię (to jeszcze jestem w stanie zrozumieć, ale obstawiam że będzie prowadzone przez te same osoby co religia)/łacinę w LICEUM. Genialny pomysł, najwyżej uwali się kolejne godziny angielskiego czy matematyki, na co to komu.
Ksiądz za to zgarnie etat, wszystko stabilnie.