Nowotwory głowy i szyi:seks oralny może powodować raka? prof.Wojciech Golusiński
Gdybyśmy porównali ostatnie dekady do dnia dzisiejszego, to mamy wzrost powyżej 15 proc. W onkologii mówi się że to jest „tsunami onkologiczne”. Teraz mamy czynnik HPV, przez co chorują wszyscy poniżej 40. roku życia. To są ci, którzy nie pili alkoholu, nie palili papierosów, a jednak zachorowali.
xaliemorph z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 149
Komentarze (149)
najlepsze
Kolejny przykład: babeczka przyszła z ogromnym guzem na czole. Zapytana czemu dopiero teraz przyszła, odpowiedziała, że bała się diagnozy. A teraz przyszła, bo guz był już tak duży, że nie mogła go ukryć pod grzywką. Bo do tej pory to właśnie robiła, ukrywała coraz większego guza pod grzywką.
Z drugiej strony idziesz do lekarza, bo masz jakieś dziwne objawy, a lekarz Ci mówi, że to nic takiego i się proszę nie przejmować a za rok diagnoza śmiertelna choroba. Czasami lekarze strasznie lekceważą nieoczywiste objawy, ale w sumie co się dziwić jak dziennie mają taki przemiał. Czasami dostajesz skierowanie do specjalisty i jak nie pójdziesz dobrze prywatnie to najczęściej odeślą cie z kwitkiem i wzrokiem, że śmiałeś im wejść
Rak głowy i szyi to jeden z częściej występujący nowotwór na świecie. Czy w Polsce wciąż możemy zaobserwować wzrost zachorowań na ten typ nowotworów?
Gdybyśmy porównali ostatnie
W Stanach Zjednoczonych mówi się, że ma to związek z tzw. rewolucją kulturalną, czyli czasów hipisowskich, dużego wyzwolenia. Wszystkie statystyki na całym świecie, evidence-based medicine, czyli najlepsze publikacje podają, że wiąże się to z niestandardowymi zachowaniami seksualnymi. Są to np. wczesna inicjacja seksualna, seks oralny, częsta zmiana partnerów. To powoduje, że pasażowanie tego wirusa brodawczaka ludzkiego następuję dość szybko. Ale to nie znaczy, że każdy z nas musi
I jaki z tego wniosek? Nie tylko pacjenci wymagają edukacji, ale także pracownicy ochrony zdrowia. Od najniższego szczebla: lekarze rodzinni, specjaliści, itd. Ta edukacja jest bardzo ważna.
Czy można mówić dzisiaj o poprawie leczenia nowotworów głowy i szyi? Teraz mamy rozwój medycyny, co raz lepsze sprzęty.
- badac sie? Jak? Krew na hpv?
- jak wyglada leczenie skoro rozwija sie 20 lat? Czeka sie na raka i wtedy?
Komentarz usunięty przez moderatora
Ufff............no to jestem bezpieczny, piję i palę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie. Może przyczynić do jego rozprzestrzeniania się, pod warunkiem, że jedna z osób jest zarażona.
@MEKORRO: No ale co to zmienia skoro wprowadza w blad?
Komentarz usunięty przez moderatora
A jak gazeta wyborcza rżała. A ja pamiętam, że sami mieli podobny wywiad z innym profesorem. Szkoda że nie mogłem go znaleźć.
Komentarz usunięty przez moderatora