Debata nad tempem ekspansji Wszechświata może zburzyć fizykę. Czy to kryzys?
Pomiary stałej Hubble'a nie pasują do siebie. Naukowcy debatują nad tym, co to oznacza. ENG + TLDR
RFpNeFeFiFcL z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 134
- Odpowiedz
Pomiary stałej Hubble'a nie pasują do siebie. Naukowcy debatują nad tym, co to oznacza. ENG + TLDR
RFpNeFeFiFcL z
Komentarze (134)
najlepsze
Na razie, po tym jak wczoraj tumany rozpętali gównobórze, bo użyłem słowa "kolaps" którego niby (wg ich osiedlowo-akademickiej wiedzy) niema w słownictwie polskim, to szczerze mówiąc odechciewa mi
[ Dalej są omawiany inne metody tz naturalne masery, itd.]
Fizyk teoretyk Vivian Poulin z Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych we Francji oraz Laboratorium Wszechświata i cząsteczek elementarnych w Montpellier stwierdza, że oznacza to, iż w młodym Wszechświecie wydarzyło się coś ważnego, o czym jeszcze nie wiemy. Być może było to zjawisko związane z nieznanym typem ciemnej energii lub nowym typem subatomowej cząstki.
Jeśli
Bzdury
Jaką masę ma proton i z skąd ona się bierze? Wydawało by się, że w dzisiejszym świecie takie pytanie jest trywialne bo fizycy przecież wszystko wiedzą. Ale tak nie jest.
Większość protonów o masie 938 milionów elektronowoltów wynika ze złożoności chromodynamiki kwantowej, czyli QCD, teorii, która odpowiada za organizację (ubijanie) sub-cząstek (kwarków i gluonów) w protonie. Dokonywanie obliczeń za pomocą QCD jest niezwykle trudne, więc aby zbadać teoretycznie właściwości (masę) protonu, naukowcy polegają na technice zwanej siatką QCD, w której przestrzeń i czas są dzielone na siatkę (komórki), na której rezydują kwarki.
Korzystając z tej techniki, fizycy obliczyli wcześniej masę protonu (SN: 12/20/08, s. 13). Ale naukowcy nie podzielili się tym, skąd pochodzi ta masa, mówi fizyk teoretyczny André Walker-Loud z Lawrence Berkeley National Laboratory w Kalifornii. „To ekscytujące, ponieważ jest to znak, że… naprawdę uderzyliśmy w tę nową erę”, w której siatkę QCD można wykorzystać do lepszego zrozumienia fizyki jądrowej.
Był o tym bardzo dobry artykuł na Quanta magazine ale za cholere nie moge go znaleźć.
To badanie też może dać pewne klucze do rozwikłania tej zagadki.
https://www.pulskosmosu.pl/2018/03/08/kosmologowie-znalezli-sposob-sprawdzenia-czy-wszechswiat-jest-goretszy-na-jednym-koncu-niz-na-drugim/
Oznacza to, że symulacja naszego świata też ma swoje ograniczenia ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)