Mój Wykop adresuję do tych wszystkich, którzy: (a) są ciekawi, czym są studia filozoficzne, zwłaszcza w aspekcie debaty między tzw. humanistami a "umysłami ścisłymi", cokolwiek pojęcia te znaczą; (b) zainteresowali się ostatnimi znaleziskami, dotyczącymi złej kondycji filozofii w Polsce. Odpowiem na wszelkie pytania, związane z tym, czym jest filozofia, co robi się na studiach lub po nich, jak wygląda sytuacja tego kierunku w naszym kraju (oraz dlaczego tak źle) i jaki jest jego status na świecie. Mogę również opcjonalnie pokusić się o odpowiedź na pytanie, jak żyć lub czym jest życie szczęśliwe albo dlaczego istnieje raczej coś, niż nic. Moim celem jest rozwianie pewnych negatywnych stereotypów na temat tego kierunku studiów i pokazanie "od kuchni", na czym cała rzecz polega. Choć nie liczę, że spotkam się z przychylnością, chciałbym zarazem pokazać, że ogólnouniwersytecki wykład HISTORII filozofii ma się nijak do tego, czym filozofia rzeczywiście jest. Nikt zatem, kto nie studiuje filozofii, nie wie, niestety, czym jest prawdziwa filozofia.
Krótki filmik o tym, czym filozofia jest:
O mnie: pasjonat filozofii od 16. roku życia. Finalista Olimpiady Filozoficznej (2009). Stypendysta uczelniany (2010), Rektora (2012) i Ministra (2013). Uczestnik konferencji międzynarodowych. Interesuję się filozofią umysłu, zaś moja praca licencjacka dotyczyła... koncepcji zombi. Słuchacz wykładów J. Hartmana, M. Środy (duże zaskoczenie jej poglądami!), J. Woleńskiego i M. Hellera. Obecnie na V roku studiów (KUL), specjalizacja historia filozofii współczesnej.
Komentarze (538)
najlepsze
O co chodzi w tym zdaniu: "Tak wiec egologia (...) formuluje rozpatrywane zagadnienia w sposob wyznaczony przez fenomenologiczna koncepcje nauki ejdetycznej.".?
1. Czy nie uważasz, ze społeczeństwo nie docenia praktycznego zastosowania filozofii, jako nauki krytycznego myślenia przy projektowaniu, a zarazem świetnego podłoża dla artystów?
2. Dzieła filozoficzne czytasz w oryginale, czy przekładach?
3. Ulubiona płyta, film, gra wideo, książka nie-filozoficzna?
2. Biegle czytam tylko po angielsku, co trochę ogranicza horyzonty. Ale polskie przekłady są często rewelacyjne. Kant czy Husserl to perły translacji.
3. Generalnie słucham amerykańskiego, melodyjnego punk rocka, z książek niefilozoficznych kocham Michela Houllebecqua. Filmy? Coś ze Skandynawii, bo
Czym dla ciebie jest racjonalność?
jak skomentujesz dialektykę Hegla i jego "świadomość" bożą, a także tezę, antytezę i syntezę?
2. Najważniejsza rzecz, której dzięki filozofii się nauczyłeś i która Cię zaskoczyła po zdobyciu pewnej wiedzy to?
3. Kiedy odkryłeś, że chciałbyś zostać filozofem? Co miało wpływ na Twoją decyzję?
4. Czy filozofia jako kierunek zaoczny jest OK?
2. Że najważniejszy jest umiar. Prawie każdy kategoryczny sąd jest niemal bez wątpienia fałszywy. Najbardziej mylą się zaś ci, którzy sądzą, że znaleźli prawdę.
3. Tuż po gimnazjum, spory kryzys i podjęcie decyzji, że trzeba nadać swojemu życiu jakiś sens. Filozofia pojawiła się sama. Trochę instynktownie.
4. Jest na pewno OK. Na
1. Czy według Ciebie studenci informatyki potrzebują takiego przedmiotu na studiach?
Według mnie "Filozofia" jest sztucznie wciskana do programu studiów, bo filozofowie nie mieliby co robić.