Mój Wykop adresuję do tych wszystkich, którzy: (a) są ciekawi, czym są studia filozoficzne, zwłaszcza w aspekcie debaty między tzw. humanistami a "umysłami ścisłymi", cokolwiek pojęcia te znaczą; (b) zainteresowali się ostatnimi znaleziskami, dotyczącymi złej kondycji filozofii w Polsce. Odpowiem na wszelkie pytania, związane z tym, czym jest filozofia, co robi się na studiach lub po nich, jak wygląda sytuacja tego kierunku w naszym kraju (oraz dlaczego tak źle) i jaki jest jego status na świecie. Mogę również opcjonalnie pokusić się o odpowiedź na pytanie, jak żyć lub czym jest życie szczęśliwe albo dlaczego istnieje raczej coś, niż nic. Moim celem jest rozwianie pewnych negatywnych stereotypów na temat tego kierunku studiów i pokazanie "od kuchni", na czym cała rzecz polega. Choć nie liczę, że spotkam się z przychylnością, chciałbym zarazem pokazać, że ogólnouniwersytecki wykład HISTORII filozofii ma się nijak do tego, czym filozofia rzeczywiście jest. Nikt zatem, kto nie studiuje filozofii, nie wie, niestety, czym jest prawdziwa filozofia.
Krótki filmik o tym, czym filozofia jest:
O mnie: pasjonat filozofii od 16. roku życia. Finalista Olimpiady Filozoficznej (2009). Stypendysta uczelniany (2010), Rektora (2012) i Ministra (2013). Uczestnik konferencji międzynarodowych. Interesuję się filozofią umysłu, zaś moja praca licencjacka dotyczyła... koncepcji zombi. Słuchacz wykładów J. Hartmana, M. Środy (duże zaskoczenie jej poglądami!), J. Woleńskiego i M. Hellera. Obecnie na V roku studiów (KUL), specjalizacja historia filozofii współczesnej.
Komentarze (538)
najlepsze
2. Czy osoba inteligentna ma cięższe / mniej szczęśliwe życie?
3. Jak poradzić sobie z tym, ze nie wszystko w życiu można osiągnąć?
2. Życie jest cięższe, jak mi się zdaje. Więcej ograniczeń, zwłaszcza tych, które stawia się sobie, większe wymagania... Ale warto.
3. Brać to, co jest. Ale zarazem myśleć, dlaczego nie jest się ani ostatnim, ani pierwszym. Następnie próbować zmieniać swoje życie, bardziej się starać... Czasem można wiele osiągnąć po prostu wiedząc co i po co się robi.
@xzn_: Filozofów lubią zwłaszcza w bankach. Logika istotnie jest na pierwszym roku, ale jeśli przez cztery kolejne lata nie będziesz jej UŻYWAŁ, to kiepski z Ciebie filozof. Większość moich kolegów na rynku pracy odnajduje się świetnie.
Sam zajmuję się psychologią i uważam, że właśnie możliwość empirycznego sprawdzenia, czy dana teoria dobrze przedstawia rzeczywistość, jest jej ogromną siłą i po prostu praca naukowa bez możliwości
2. Czy powinniśmy zadawać sobie pytania? Mam skłonności do myślenia, myślenia w wielkich ilościach, przez co często jestem odrealniony. Po co zadawać sobie pytania, skoro same odpowiedzi nam nic nie dają, nie lepiej po prostu żyć i liczyć
2. Kiedy czytasz jakąkolwiek książkę i czujesz, że wniosła ona coś do Twojego życia, to głównie dlatego, że odpowiedziała na dręczące Cię pytania. Pamiętaj jednak, że książka ta nie będzie już ta sama, jeśli nie będziesz miał
2.Niedawno na wykopie był artykuł o filozofii jako kierunku studiów, który uczy "kreatywnego myślenia". Autor polecał filozofie jako kierunek dodatkowy do studiów technicznych. Co TY o tym sądzisz ?
2. To świetny patent. Filozofia naprawdę poszerza horyzonty, no i pomiędzy jedną książką do fizyki a drugą książką do fizyki można poczytać coś ciekawego - wymagającego, ale dającego dużo satysfakcji. W końcu podążałbyś drogą, jaką przeszli najmądrzejsi tego świata...