Wpis z mikrobloga

1105 - 1 = 1104

Oliver Sacks

Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem

psychologia/studium przypadków/dramat (?)

#bookmeter #neurologia #neuropsychologia #czytajzwykopem

Książka ta zawiera opis 24 wyjątkowych, nietypowych czy poruszających przypadków schorzeń psychicznych i nerwowych z którymi spotkał się autor w swojej medycznej karierze. Co odróżnia pozycję od podobnych to podejście do przypadku - nie medyczne, ale bardzo ludzkie. Autor próbuje zrozumieć co pacjenci mogli czuć, jak wyglądał ich świat, gdzie pośród objawów leżała ich tożsamość, świadomość czy w końcu człowieczeństwo. Czy człowiek pozbawiony pamięci krótkotrwałej stwarzający całą swoją przeszłość na nowo co parę minut to wciąż "jakiś" człowiek, czy jest w nim miejsce na tożsamość, czy jest on jedynie chorobą? - takiego typu pytania są stawiane. Jak ładnie napisano w przedmowie:

Czytelnik dostaje ważną i pasjonującą książkę o istocie człowieczeństwa jednostki ludzkiej.


Podobnie ludzkie podejście stosowane było przy zajmowaniu się pacjentami, starano się znaleźć dla nich jakąś "lukę", dziedzinę w której mimo ułomności mogli poczuć harmonię, spokój, może nawet szczęście - co nie zawsze było łatwe i oczywiste. Co mnie zdziwiło to fakt, że najbardziej zaangażowały mnie rozdziały niekoniecznie opisujące przypadek obiektywnie ciekawy niebywały, ale właśnie te emocjonalne. Nastawiałem się na książkę pełną ciekawostek, dostałem książkę wzruszającą (a przy tym ciekawą!) :)

Niestety jest to książka nierówna, niektóre rozdziały są 4/10, inne 10/10 (pisane były w długim okresie czasu). Trochę się też chyba zestarzała - w chwili powstania, w 1985 roku musiała być przełomowa, dziś w dobie internetu przypadki tak nie szokują, o większości się słyszało czy czytało, ale na pewno pozwala zrozumieć i, jak wspomniałem, spróbować "wczuć" się w człowieka dotkniętego objawami. Z racji na ich naturę czasem ciężko opisać proces myślenia czy postrzeganie świata tych ludzi, ale autor robi kawał dobrej roboty (choć czasem nie do końca mu się to udaje - ale nie wiem jak i czy mogłoby się udać bardziej, opisać coś czego nie można sobie wyobrazić?) ograniczając medyczny żargon do minimum.

Na zachętę przykłady historii:

- mężczyzna jak w Memento, pozbawiony pamięci krótkotrwałej, "resetował" się co parę sekund, poruszający rozdział.

Ciekawostka: w celu wydobycia wspomnień próbowano go zahipnotyzować, co zazwyczaj przynosi dobre skutki, jednak w tym przypadku się nie udało, bo...zdążył zapomnieć że jest hipnotyzowany.

- zatracenie pojęcia "lewej strony" - kobieta zjadała obiad tylko z lewej części talerza, potrafiła odtworzyć tylko lewą część ulicy którą szła, nakładała makijaż tylko na lewą część twarzy (po tym rozdziale spodziewałem się najwięcej i się zawiodłem, zdecydowanie za krótki)

- wiele intrygujących odmian zespołu Touretta

Dobra, starczy. Rano planowałem dać książce 6/10, teraz jestem wzruszony ostatnim rozdziałem, jak pisałem nierówne, na pewno warto przeczytać, ale dla psychologicznych laików raczej. No nie wiem, niech będzie 7.5/10, ale naprawdę ciężko mi ocenić:P
Pobierz KBR - 1105 - 1 = 1104

Oliver Sacks

Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem...
źródło: comment_dtezeystfnP5hy27OKtoPR8SqYHHXlfU.jpg
  • 6
@Blaskun: próbował, była za ciężka;) Tytułowy bohater stracił umiejętność postrzegania "ogółu", musiał znaleźć szczegóły, jak nos czy ucho, żeby faktycznie stwierdzić, że to nie kapelusz;)