Wpis z mikrobloga

Trochę #gorzkiezale bo zakopali mi znalezisko.

Pojawiło się na wykopie info, że Polska nie karała za homoseksualizm

Próba przypomnienia wypokom, że historia nie jest czarno-biała:

W Polsce karalność aktów homoseksualnych miała miejsce w latach 1835-1918, czyli w okresie, kiedy na ziemiach polskich obowiązywały ustawy karne zaborców. Kontakty homoseksualne zostały pominięte w kodeksie karnym z 1932 roku.


Skończyła się hejtem i dostałem tego dnia najwięcej minusów.

Powinienem zostać ukarany "z pełną surowością" za "fałszowanie historii" i pewnie popieram "Polskie obozy śmierci", jeżeli "uznaję, że prawo pozostałe po zaborcach było naszym prawem".


Więc trochę faktów ze znaleziska i powiązanych:

W latach 1918-1932 (do Kodeksu Makarewicza) wciąż obowiązywały kodeksy zaborców penalizujące homoseksualizm i zostały uznane za polskie(!) prawa dzielnicowe.

Jak to się stało, że kodeks Makarewicza nie penalizował homoseksualizmu?

Za to penalizował homoseksualną prostytucję, a jak uważał Makarewicz "pederaści zdobywają swoich towarzyszy niemal zawsze za pieniądze".

W artykule jest jeszcze teza, że mogła to być furtka do leczenia.

Oceniajcie sami. Może ktoś ma więcej info.

IMO powinniśmy być w tym samym kolorze co Szwecja. Mapka opiera się na przyjętych prawach penalizujących, a nie faktycznym egzekwowaniu prawa (czego nie można potwierdzić, ani zaprzeczyć), a takie istniało w Polsce i chociaż w spadku, to uznane za polskie.

#neuropa #4konserwy #historia #prawo #homoseksualizm #homofobia
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@GangrenaM: czy karanie za homoseksualną prostytucję jest równoważne z karaniem za homoseksualizm? Nie.

W artykule jest jeszcze teza, że mogła to być furtka do leczenia.


Chęć leczenia ludzi z dewiacji seksualnych Cię
  • Odpowiedz
@GangrenaM:

W latach 1918-1932 (do Kodeksu Makarewicza) wciąż obowiązywały kodeksy zaborców penalizujące homoseksualizm


W którym z obowiązujących wtedy punktów? Obowiązywał rosyjski kodeks Tagnacewa z 1903, kodeks karny Rzeszy Niemieckiej z 1871 i austriacka ustawa karna z 1852, ale ich część uchylono lub zmieniono po odzyskaniu niepodległości - stąd
  • Odpowiedz
  • 0
@Insine: Nie napisałem, że tak. Wskazałem ewentualne przyczyny "luki".

Śmieszy mnie te usilne kreowanie Polaków na racjonalny naród.

@Vealheim: 129 kodeksu austriackiego, to jest w znalezisku, reszty nie wiem. Co do lat 1835-1918, przecież dalej w zdaniu jest o zaborach i nikt nie zastanawia się, co było wtedy, ale z tego okresu wciąż obowiązywało.

Mnie historia nie kręci, dlatego napisałem, że może ktoś ma więcej informacji.
  • Odpowiedz
@GangrenaM:

Śmieszy mnie te usilne kreowanie Polaków na racjonalny naród.


Ja bym powiedział, że to raczej usilne kreaowanie Polaków jako tych złych
  • Odpowiedz