Wpis z mikrobloga

Mapa czynnych cukrowni w Polsce, pod nazwą data powstania.

Pierwsza cukrownia na obecnych terenach Polski powstała w 1802 roku w Konarach na Dolnym Śląsku (budynek cukrowni spłonął w 1945 r.). Pierwsza przyfolwarczna cukrownia w Polsce powstała w majątku Józefa Mycielskiego w Gałowie pod Szamotułami (działała w latach 1820-1852). Pierwsza cukrownia w Królestwie Polskim została zbudowana w 1839 roku w Częstocicach (działała do 2006 roku). Pierwsza cukrownia przemysłowa powstała na terenie historycznej Wielkopolski w 1875 roku w Janikowie pod Inowrocławiem.

W wyniku prywatyzacji i restrukturyzacji przemysłu cukrowniczego, cukrownie w Polsce znalazły się w pięciu grupach właścicielskich (co prezentuje mapa), wiele cukrowni zamknięto.

#

#cukrownia #historia #gospodarka #polska #geografia
HorribileDictu - Mapa czynnych cukrowni w Polsce, pod nazwą data powstania.



Pierws...

źródło: comment_7tkWkZsrEiMpKGMlXm6zny500MkmxJhB.jpg

Pobierz
  • 22
@3mielu: Ale ja wcale nie napisałam, że są to nazwy miejscowości, to nie jedyny przypadek gdy nazwa cukrowni wiążę się raczej z sąsiednią miejscowością.

@MATiASSek: To chyba mieszkamy w tym samym mieście, załączam foto mojej elektrowni atomowej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@ciksu: Mieszkam w Nakle, u nas w zeszłym tygodniu zaczęła się kampania ale nie czuć jeszcze, tylko tiry z burakami się wałęsają po mieście
HorribileDictu - @3mielu: Ale ja wcale nie napisałam, że są to nazwy miejscowości, to...

źródło: comment_QKf5WztzR6xUf3jz1jjtquHEJiPBiixf.jpg

Pobierz
@wszystko_pozajmowane: Była, należała do Südzucker Polska Sp. z o.o.

W 1857 roku została założona pierwsza, niewielka cukrownia – przez spółkę Pommer & Rodhe, którą powiększono w 1859 roku i rozbudowano, przez firmę z Magdeburga. Początkowo cukrownia w Łagiewnikach była niewielką manufakturą o małym przerobie, szybko jednak stała się jedną z największych w okolicy. Do jej rozwoju przyczyniła się budowa linii kolejowych. W 1910 roku nastąpiła duża rozbudowa zakładu, a w latach
@HorribileDictu: kurde, mieszkam blisko cukrowni, która do 2003 r. działała w Szczecinie (znajdowała się przy ulicy Cukrowej ( ͡° ͜ʖ ͡°) ). Mój ojciec tam pracował. Zapaszki podczas kampanii i smród odstojników to jedna sprawa - o dziwo szlo się do tego przyzwyczaić (tym bardziej, jeżeli obcowałem z tym od urodzenia), ale jak ona działała, to w mojej okolicy prężnie rozwijała się wszelka działalność kioskowa, sklepikarska etc.
@waltos: W moim mieście cukrownia jest jedynym większym działającym przedsiębiorstwem, jednak wielu pracowników jest zatrudnianych tylko sezonowo, na kampanie, co na pewno nie sprawia że problem bezrobocia z jakim się borykamy zniknie ot tak... Czy jakieś sklepy i inne punkty usługowe są u nas od cukrowni zależne, wątpię, u nas i tak małe sklepiki upadają na rzecz marketów jakie tu powstają.

czekają, aż tam się wszystko rozsypie ze starości.


Czy któryś