Wpis z mikrobloga

Prawdopodobnie wszystkie argumenty przeciwko demokracji są słuszne ale dotyczą one demokracji przedstawicielskiej - w tej demokracji obywatele decydują jedynie o przedstawicielach i rzeczywiście prasa jest w stanie przekonać większość, że kandydat z wąsem jest lepszy od kandydata bez wąsa. Dzieje się tak dlatego, że wybór przedstawiciela nie może być racjonalny. Nie da się wymienić zalet i wad przyszłych decyzji bo jeszcze ich nie podjęto. Politycy też często kłamią więc nie można liczyć ani na program wyborczy ani dotychczasowe osiągnięcia.

Natomiast jeśli obywatele decydują o konkretach - np. wydaniu własnych pieniędzy na jakiś pomnik to nie ma takiej opcji żeby jakiekolwiek media przy pomocy jakiejkolwiek kasy przekonały ludzi do zrobienia głupoty.

Potwierdzają to badania wykonane w Szwajcarii. Abstrakcyjna, nie finansowa decyzja to pole do manipulacji. Konkretna, zawierająca bilans zysków i strat - brak możliwości manipulacji.

W Szwajcarii obywatele wielokrotnie odrzucali socjalne, niejasne, kosztowne pomysły. Referendum za referendum obywatele podejmują decyzje korzystne dla siebie. Szwajcarom powodzi się coraz lepiej (np. PKB na osobę jest ostatnio wyższe niż w USA) a jest to przecież mały i ubogi w surowce kraj.

#demokracja #demokracjabezposrednia #demokracjaprzedstawicielska #referendum #szwajcaria #sdb
  • 47
@soma115: obecnie gdy system bankrutuje zapewne większość wolałaby nie być w zusie ale inaczej było jeszcze do niedawna gdy nikt nie wierzył że system musi zbankrutować bo jest źle skonstruowany.

poza tym te badania jakie by by one nie były i tak nie podważą mojej tezy bo określona część ludzi jest tak zmanipulowana że uważa wszystkie odgórne działania jako korzystne dla siebie na zasadzie: skoro tak każą to widocznie tak jest
@soma115: nie ma takich danych, sondaże pokazują jedynie przybliżoną liczbę. zresztą jakie to ma znaczenie: jeśli większość uchwali że coś jest przymusowe to reszta się będzie musiała dostosować dlatego nie podoba mi się ta forma rządów.

tyle mówisz o Szwajcarii, aż będę musiał się zorientować jak to tam dokładnie wygląda a coś mi się kojarzy że wcale nie tak kolorowo
@soma115: nie chcę żeby mi siłą cokolwiek narzucano-czy to tak wiele? czy to już oznacza że nie mogę żyć wśród współczesnych ludzi? a może to współcześni ludzie powinni przestać się traktować nawzajem jak nieodpowiedzialne zwierzątka i powinni z szacunkiem podchodzić do decyzji innych niezależnie jakie by one nie były?