Wpis z mikrobloga

@Powstaniec: To wynika akurat z tego jak UEFI działa. Musisz mieć partycje w GPT (a nie MBR), i pierwsza musi być fat32 z plikami uefi, na przykład:

Number Start End Size File system Name Flags
1 1049kB 538MB 537MB fat32 boot
2 538MB 794MB 256MB ext2
pierwsza to uefi, zamontowana w /boot/efi, druga
  • Odpowiedz
@list86: Przymierzam się do tego od dłuższego czasu(zainstalować jakiegoś linuxa obok Windows 8), ale nie mogę się zebrać, więc nie wiem jak to będzie dokładnie wyglądało w praktyce.
  • Odpowiedz
@Handy: Szybciej działa, ma tryb graficzny, nie musi być trójstopniowy (stage1->stage2->stage3... bo bootloader w MBR może mieć max 512 bajtów), w przeciwieństwie do biosu nie musi sam uruchamiać urządzeń (może to zrobić system operacyjny), można z poziomu systemu zmienić kolejność bootowania i parametry, ma secure boot (jak sobie ustawisz własne klucze itd ;)), łatwiej dodać nowe systemy operacyjne..

Wady? Bugi w implementacjach, czasem problemy z tym secure boot, bezpieczeństwo -
  • Odpowiedz
  • 0
@list86: Ja jeszcze nie mam kompa, ale niedlugo bede brac z play razem z netem.

Ale co za roznica, czy wczytuje sie szybciej czy wolniej, jak po zazsaniu bootloadera system przejmuje pałeczkę. Poza tym rozwiazania, ze mozna zrobic do 4partycji wewnątrz partycji ma juz dawno BSD. Technologie szyfrowania tez są a uefi jest zaawansowanym systemem, i jak bedzie dziura w nim, to ktos moze miec dostęp do calego komputera, teraz
  • Odpowiedz
@Handy: Akurat nie tylko BSD (tam są tzw. slices), ale każdy chyba system od DOSa włącznie potrafił używać partycje extended, limit 4 jest dla partycji primary.
  • Odpowiedz