Wpis z mikrobloga

Witam w nowym tagu #jezykowezagwozdki, gdzie pojawią się najczęściej spotykane językowe wątpliwości! Każdy wpis będzie zawierał jeden wybrany przykład wraz z moim komentarzem.

Zagwozdka nr 1

Czy mogę pisać z wielkiej litery i z małej litery?

Konstrukcja ta jest typowym rusycyzmem, pochodzi od wyrażenia начинать с прописной буквы - naczinat' s propisnoj bukwy ('zaczynać od dużej litery'). Zatem zaczynanie z dużej litery będzie niepoprawne, gdyż w języku polskim zaczynamy od czegoś (a nie jak w języku rosyjskim z czegoś).

Zatem do poprawnych zaliczymy formy:

Pisać

dużą/wielką literą

od dużej/wielkiej litery

Pisanie z wielkiej litery jest bardzo powszechne wśród Polaków i zapewne niedługo rusycyzm zagości w naszych słownikach na stałe. Zapożyczenia nie są przecież zjawiskiem nowym. Ja jednak zachęcam do używania naszych, w pełni poprawnych, konstrukcji :)

Jako uzupełnienie, dodam, że możemy pisać zarówno wielką, jak i dużą literą. Wariant duży jest dla mnie o wiele bardziej przystępny, gdy stoi w opozycji do mały, dlatego chętniej z niego korzystam. Jednak wybór należy do Was!

#jezykpolski #jezyk #grammarnazi
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jankotron: och, ale ja nie jestem przeciwna używaniu zapożyczeń, zajmuję się na co dzień anglicyzmami w języku rosyjskim i rusycyzmami w języku polskim, ale w tym przypadku wolę poprawną gramatycznie konstrukcję.
  • Odpowiedz