Wpis z mikrobloga

We wtorek sobie siedzę przy kompie i nagle rozbolało mnie płuco, no ok myślę może za chwile przejdzie. Jednak nie przechodzi boli mnie przy oddychaniu dalej jak cholera, godzina 17.18 jadę do swojego rodzinnego może mnie przyjmie. Zapukałem, spytałem czy przyjmie, zgodziła się. Wywiad zrobiła, osłuchała mnie i stwierdziła że nerwoból. No ok trochę spraw na głowie, może i nerwoból. Zapisała Ketonal więc przestało boleć, wróciłem do domu i położyłem się spać, rano obudziła mnie duszność, myślę co tu robić. Pogotowie? Zaraz powiedzą że z takim przypadkiem to do rodzinnego. No ok szarpnę się do prywatnego. Przyszedłem, zapłaciłem, wszedłem. Lekarz również osłuchał, tylko jego coś zaniepokoiło, skierował na rtg (tamta przychodnia tez miała rtg). Rtg wykonane od razu, opis też. Wynik: Odma prawego płuca, do pilnej interwencji chirurgicznej. Lekarz się pyta czy wzywać karetkę.

Karetą nie pojechałem, wujek mnie podwiózł, na SOR po okazaniu prześwietlenia zostałem ze zdziwieniem przyjęty odrazu. A godzinę później leżałem już na stole. Dziś dopiero zostałem odłączony od próżni, ale dalej z drenażem. #medycyna #odma #sor
  • 88
@schon: Z całym szacunkiem dla twojego lekarza rodzinnego, ale gdzieś mniej więcej w tym miejscu:

We wtorek sobie siedzę przy kompie i nagle rozbolało mnie płuco


pomyślałem, że warto wykluczyć odmę.
@Kimtchie: "Częstość występowania odmy opłucnowej szacuje się na 24-32 przypadków na 100 tys. ludzi w ciągu roku."

"Podkreśla się wpływ nałogowego palenia papierosów na powstawanie odmy. Większość chorych (72-95%) paliło nałogowo tytoń w ilościach znacznie większych niz ludzie ogólnej populacji."

Także bardziej bym się bał na Twoim miejscu, że Cię ciężarówka #!$%@? na przejściu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@schon: W kwestii odmy opłucnowej jestem weteranem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Miałem w sumie pięć odm opłucnowych samoistnych, zarówno na jednym jak i drugim płucu. Obie leczone najpierw drenażem, a przy kolejnych już operacyjnie (na jednym płucu wideotorakoskopia - VATS, na drugim VATS, a później klasyczna torakotomia). Lekarze często mają niewielkie pojęcie o tym schorzeniu ze względu na fakt jego stosunkowo rzadkiego występowania, głównie pokutuje mit o
@netes: @schon: Jakie były wasze objawy i sposób diagnozy? Ja obudziłem się pewnego dnia(2-3 miesiace temu) i ból jak #!$%@? w żebrach przy oddychaniu, na drugi dzień nie minął więc na izbę przyjęć i prześwietlenie. Zrobili prześwietlenie, powiedzieli, że to częsta i normalna przypadłość u osób wysokich i dostałem ibuprofen na tydzień. Bolało łącznie 2 tyg(z każdym dniem słabiej) aż przestało i teraz tylko przy specyficznym obciążeniu klatki piersiowej boli.
@schon: @kompocki: U mnie lekarz rodzinny wykrył odmę. Coś mu nie pasowało i stwierdził ,że to albo odma albo zapalenie lewego płuca wysłał mnie na sor z skierowaniem. Tam oczywiście śmianie i tak dalej bo rowerem przyjechałem:P a po prześwietleniu oczywiście pewna powaga i nawet mi chodzić nie wolno było tylko na wózek posadzili:P
@Sruba1024: Objawy - ból całej klatki piersiowej przy nawet najmniejszym wdechu, promieniujący do barku. Praktycznie brak możliwości poruszania (to akurat zależy od wielkości odmy jaka powstała, przy małych odmach objawy nie są tak "spektakularne" i można się w miarę normalnie poruszać, ja miałem zapadnięte całe płuco przy pierwszej odmie i ledwo dotarłem do domu z pomocą koleżanki). Przy pierwszej odmie lekarz na pogotowiu osłuchał mnie, podał jakiś zastrzyk na duszności i