Wpis z mikrobloga

Mireczki, bylibyście zainteresowani przeczytaniem zrobionego przeze mnie krótkiego poradnika wymowy angielskiej dla Polaków? Tak się składa, iż studiuję anglistykę i sporo się cennych rzeczy odnośnie wymowy i najczęściej popełnianych przez nas błędów zdążyłem nauczyć i chciałbym się podzielić z Wami kilkoma wskazówkami, które mogłoby w jakimś stopniu poprawić Waszą wymowę. Bardzo często skupiamy się tylko na gramatyce i słownictwie, nie mając w ogóle świadomości o procesach dziejących się w naszej jamie ustnej, więc wydaje mi się, że fajnie byłoby się kilku rzeczy dowiedzieć. Co Wy na to? #angielski #poradnik #wymowa #jezyki #jezykiobce
  • 89
@maschio94: Pewnie, że jestem zainteresowany. Sam często popełniam gafy i zamiast BUS STOP mówię BAS STOP. I inne tego typu śmieszne wpadki. Jeżeli twój poradnik będzie dotyczył tego typu rzeczy to niecierpliwie czekam.
@loczyn: Postaram się opisać to w miarę zrozumiale. :)

@globalgsmtm: Ja korzystam z programu komputerowego Say It Right, którego autorami są wykładowcy na mojej uczelni, ale na youtube zapewne też jest sporo materiałów.

@Wulfee: Tak, Recieved Pronunciation lub jak kto woli Queen's English, BBC English czy Standard Southern British English. :)

@ktoosiu: /God/ mówi się w British English, a /Gad/ w Standard American. Którą formę wybierzesz to zależy
@maschio94: a ja powiem tylko tyle, że kuzynka po anglistyce przyjechała do UK i przez pierwsze pół roku to nawet w spożywczaku ciężko było jej się dogadać, bo poziom nauczania wymowy angielskiej na wielu polskich uczelniach to dno dna. Dziękuję, dobranoc.
@maschio94: mój szwagier skończył filologię angielską na państwowej uczelni i do tej pory (9 miesięcy pobytu w uk) to ja za niego dzwonię i chodzę z nim do lekarzy i banków. Nie oszukujmy się, większość wykładowców na większości uczelni w Polsce z prawdziwym językiem angielskim miało do czynienia oglądając "Allo allo". Ale zobaczymy jak Ci pójdzie w Twoich wpisach i jak Twoja teoretyczna wiedza ma się do rzeczywistości.
@NanananaAmericana: Uwierz mi, bez teoretycznej wiedzy o tym, jak powstaje dany dźwięk, a jest ich dość sporo, nie będziesz w stanie się nauczyć ich prawidłowo wymawiać. Trzeba wiedzieć, jak prawidłowo ułożyć język, jaką pozycję mają przyjąć usta, bez tej wiedzy to tylko próba imitacji, a nie nauka. :)
@maschio94: nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz, ale to tylko przez to jaki jest system nauczania na polskich uczelniach. Ja nauczyłam się wymowy mając jedynie praktykę i do tej pory jedynie kilka osób zwróciło uwagę, że mój akcent odrobinę odbiega od normy, więc nie mów mi w co wierzyć, bo ja nie opieram się na wierze a na doświadczeniu.