Wpis z mikrobloga

@Emptyhuman: Ucz się norweskiego. Łagodniejszy, ładniej brzmi. Szwedzki jak niemiecki. Posłuchaj sobie jakichś wywiadów w obu językach i porównaj.
  • Odpowiedz
@Emptyhuman: ucze sie norweskiego 1,5 roku i mialem stycznosc ze szwedzkim i porownanie @jawor44: jest dobre. Nie wiem po co sie uczyc szwedzkiego skoro Norwegia jest bogatsza a Szwecja robi wszystko na odwrot niz nakazuje logika i sa biedniejsi. Oprocz wzgledow takich norweski wydaje mi sie latwiejszy i jest wiecej zrodel do nauki gdy przebije sie juz bariere miedzy A2/B1, wtedy juz do wyboru do koloru. Lepiej sie
  • Odpowiedz
generalnie w norweskim radiu jak jest wywiad ze szwedami to pytania po norwesku i odpowiedzi po szwedzku. nawet ja, srednio znajac norweski potrafie z reguly wylapac globalny sens wypowiedzi szweda. mam ogolnie wrazenie czasami jak szwedzki slysze ze to jakis po prostu dialekt norweskiego:P w ogole mam wrazenie ze roznica miedzy szwedzkim a norweskim jednak troche mniejsza niz miedzy polskim a czeskim nawet.
  • Odpowiedz
@Emptyhuman: Nie mieszkam w Szwecji, ale bywałem tam często u mojego ojca, który tam pracował. Szwedzi mówili, że są w stanie się zrozumieć z norwegami nawzajem. Podobno gorzej jest podobno zrozumieć fina. Wiem, że w zachodniej Szwecji norwegowie mieszkający niedaleko przyjeżdżają na zakupy, bo w Szwecji jest dużo taniej i oni też nie mają większego problemu z dogadaniem się.

@platkiowsiane: Szwecja jest lepsza od Norwegi jeśli chcesz za
  • Odpowiedz
@Emptyhuman: To się odezwij jak będę miał to się dogadamy

@dudusbug: Poza tym to co piszesz jest nieprawdą i Norweg w tej samej pracy co Szwed może sobie pozwolić na więcej, może z wyjątkiem niektórych produktów. Młodzi Szwedzi emigrują do Norwegii nie bez powodu :)
  • Odpowiedz
@Emptyhuman: Jak jesteś zmotywowany tak jak ja to najlepiej tą kasę zostawić i sie uczyć samemu. Jeśli kupisz ode mnie kurs to mogę ci powiedzieć co dalej wykorzystać do nauki już bez żadnego płacenia. Tylko pasuje znać angielski, bo bez niego to faktycznie może być ciężko. Ten kurs dla początkujących służy do przełamania się, żeby ugryźć język a następnie się uczy słówek/ zwotow, ogląda tv z napisami ang/ nor /
  • Odpowiedz
@platkiowsiane: Napisałem o tym, że mogą robić tam zakupy.

W okolicach miast portowych, bo w takich często bywałem ludzie najbardziej narzekali właśnie na to, że w norwegi bardzo ciężko zarobić na porządny samochód, podczas gry w Szwecji spawacz czy wykwalifikowany robotnik portowy mógł pozwolić sobie na coś z klasy premium. Nie jest to moje zdanie tylko powtarzam to co mówili szwedzi z Helsingborg, Nynashamn i okolic Stockholmu.
  • Odpowiedz
@dudusbug: W Norwegii ludzie zaczęli masowo kupować Tesle, ponieważ mieli od tego przywileję i nie płacili podatków od zanieczyszczania środowiska, cła i mogli jeździć pasami dla taksówek/ autobusów + jest dużo ładowarek. Mój znajjomy w Norwegii mówił, że auta są 2x droższe niż w Polsce. Norwegowie narzekają, że ciężko zarobić tylko, że dla nich ciężko oznacza pewnie odkładanie 2 lata na auto z salonu.
  • Odpowiedz
@Dietyloamid_kwasu_D-lizergowego: Emptyhuman do mnie pisał wczoraj, ale się nie może zdecydować coś więc sprzedaje nadal, za polowe aktualnej ceny ze strony http://mojnorweski.pl/zakup/transferuj (248,5zł) dlatego, że nadal chce mieć do niego dostęp jak będę chciał coś przypomnieć sobie (można korzystać równocześnie tam nie ma banów za to). Passy mogę wysłać pierwszy, więcej info na PW. Aha i tak jak pisałem pierwsza lekcja jest na stronie do przetestowania za darmo. To jest
  • Odpowiedz
@Emptyhuman: znam dobrze szwedzki. To jest tak że tekst czytany norweski rozumiem spokojnie, duński już gorzej ale nie jest źle. Te języki są bardzo podobne. Ale chyba bym się norweskiego uczył jakbym miał teraz zaczynać (ja szwedzkiego zaczałem uczyć się 10 lat temu, gdy ten kraj był jeszcze całkowicie normalny). Ale i tak szwecja > norwegia.
  • Odpowiedz